Cykoria podróżnik - bardzo cenny chwast -

Cykoria podróżnik – wyjątkowo zdrowy chwast

Cykoria podróżnik to jedna z najpopularniejszych dziko rosnących roślin leczniczych. Co ciekawe, ta niezwykle wartościowa roślina występuje pospolicie i często traktowana jest jako chwast. Cykoria podróżnik nazywana jest rośliną drogową, ponieważ najczęściej można spotkać ją rosnącą tuż przy samej drodze.

Cykoria podróżnik – właściwości i zastosowanie

Cykoria podróżnik do Polski przywędrowała z trzech stron świata – Afryki, Azji oraz Europy Południowej. W Polsce można ją spotkać w całym kraju – na nieużytkach, przydrożach, miedzach i pastwiskach. Dorasta do około metra wysokości, posiada delikatnie owłosioną łodygę i piękne błękitne kwiaty. Cykoria kwitnie przede wszystkim w okresie letnim, czyli od lipca do września, a jej kwiaty otwierają się tylko w momencie pojawienia się silnych promieni słonecznych.

Cykoria podróżnik – właściwości lecznicze i zastosowanie

Cykoria podróżnik doskonale wpływa ona na prawidłową przemianę materii, a także ułatwia trawienie spożytego przez nas pokarmu. Co więcej, zmniejsza poziom cholesterolu, oczyszcza wątrobę oraz nerki, jak również działa przeciwzapalnie (np. na bolące gardło). Jej silne lecznicze zastosowanie można zawdzięczać głównie korzeniowi, który zawiera spore ilości inuliny, tj. substancji bardzo przypominającej działanie do skrobi.

Poza tym cykoria wpływa na tworzenie się czerwonych krwinek. Dzięki zawartości betakarotenu poprawia koloryt skóry, a także odmładza ją.

UWAGA! W przypadku kamicy żółciowej i alergii należy skonsultować się z lekarzem!

Cykorię podróżnika z biegiem czasu i rozwoju zaczęto stosować nawet w kuchni. Znana jest nam bardzo dobrze kawa zbożowa z cykorii, która leczy – może obniżać ciśnienie krwi, działa korzystnie na układ neurologiczny, a także pomaga w procesie redukcji tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *