Czerstwe pieczywo? Jak odświeżyć chleb i bułki

Prawie w każdej kuchni czasami znajduje się czerstwe pieczywo – chleb, bułki, rogaliki, bagietki. Jak się okazuje, wcale nie trzeba marnować takiego chleba lub bułek, ponieważ w prosty sposób możemy przywrócić im świeżość. Poradzimy, jak odświeżyć chleb oraz inne pieczywo.

Jak odświeżyć czerstwy chleb

Podsuszony chleb świetnie smakuje po odświeżeniu go w piekarniku. Czerstwy bochenek wystarczy owinąć w wilgotną ściereczkę i włożyć do piekarnika na ok. 30 minut. Po takim zabiegu chleb jest gorący, chrupiący i smakuje jak ten przyniesiony prosto z piekarni.

Drugą sprawdzoną metodą na wykorzystanie podsuszonego chleba to zwykły toster. Jeżeli mamy kromki podsuszonego chleba wykorzystajmy je jako tosty. Takie ciepłe kanapki są pyszne na słodko i na ostro, niezależnie od tego jaki rodzaj chleba wykorzystamy do ich przygotowania.

Odświeżanie bułek

Można także odświeżyć czerstwe bułki. Sprawdzą się idealnie jako baza do tostów francuskich lub zapiekanek. Wystarczy przekroić je na połówki, posmarować masłem lub dobrą oliwą, dodać wędlinę, mozzarellę, ser żółty lub pleśniowy albo inne dodatki, które znajdziemy w lodówce. Tak przygotowane zapiekanki wkładamy do piekarnika na ok. 20 – 30 minut i ciepła kolacja lub śniadanie gotowe!

Jak wykorzystać czerstwe bułki lub chleb

Pomysł na czerstwe bułki

Z czerstwych bułek możemy oczywiście przygotować domową bułkę tartą. Sprawdzi się idealnie jako panierka lub dodatek do mielonego mięsa oraz wypieków. Jeżeli bułkę będziemy wykorzystywać do słodkich potraw powinna być przygotowana z pieczywa pszennego. Najlepsze będą bułki kajzerki, weka lub pszenna bagietka. Natomiast do panierowanie mięsa lub warzyw z powodzeniem możemy używać bułki razowej lub nawet z ziarnami.

Jak wykorzystać stary chleb

Dobrym pomysłem na wykorzystanie czerstwego chleba jest zupa cebulowa. Jej bazą jest czerstwy chleb smażony z pokrojoną cebulą, który następnie ugotujemy z bulionem warzywnym.

Czerstwe pieczywo – jak wykorzystać podsuszony chleb i bułki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *