Dieta BARF – czy warto ją zastosować?

Jedną z diet, które robią w ostatnich latach prawdziwą furorę wśród właścicieli psów jest BARF. Ten czteroliterowy skrót oznacza “Biologically Appropriate Raw Food”, czyli po polsku „Biologicznie odpowiednie surowe jedzenie”. A więc – powrót do natury, bo psy z czasów sprzed udomowienia raczej nie miały do czynienia z gotowanym jedzeniem… Jednak dieta ta posiada tylu samo przeciwników, co zwolenników – zarówno wśród właścicieli psów, jak i weterynarzy.

Dieta BARF: Kontrowersyjny powrót do natury

Kontrowersyjność diety BARF wynika z zaprzeczenia założeń przyjmowanych przez dietetyków przez wiele lat – mianowicie iż układy pokarmowe współczesnych udomowionych psów są diametralnie różne niż ich dzikich przodków, przez co karmić trzeba je zupełnie inaczej. Tymczasem odejście od panujących do niedawna konwencji jest w przypadku diety BARF naprawdę radykalne! Dość powiedzieć, że psy żywione dietą BARF w są w mniej-więcej 70 proc. żywione surowymi kośćmi z mięsem, natomiast reszta to surowe resztki ludzkiego jedzenia – głównie mięsa i surowych ryb. Nic dziwnego więc, że proponowany powrót do natury jest trudny do przełknięcia dla niektórych (do jego przeciwników należą na pewno producenci karmy dla psów, którzy będą utrzymywać, że kupowanie ich produktów jest jedyną opcją na dostarczenie zwierzęciu zbilansowanej diety).

Sprawdź, jakie szelki wybrać dla psa

Zalety

Za dietą BARF na pewno przemawia fakt, że w oczywisty sposób pozwala uczynić dietę psa bardziej naturalną. W kościach czy surowym mięsie nie znajdzie się bowiem szkodliwych sztucznych składników, których nie brakuje w komercyjnej karmie jakiegokolwiek typu. Surowe, naturalne jedzenie jest również dla psów bardzo dobrze przyswajalne.

Pożyteczne składniki, których dostarcza surowy pokarm to:

  • witaminy

  • minerały

  • nienasycone kwasy tłuszczowe

  • przeciwutleniacze

  • bakterie

Szczególnie to ostatnie jest istotne z punktu widzenia zdrowia psa. Wiele psów, które przyjmują antybiotyki i są karmione sterylną dietą cierpi na dysbakteriozę, która zakłóca działanie układu pokarmowego.

Psy, u których stosuje się dietę BARF cechują się energią i pięknym wyglądem. Ze względu na niewielką ilość węglowodanów zawartych w diecie mają przepiękne uzębienie. Jednak to nie wszystko, ponieważ psy karmione na surowo posiadają też zachwycająco lśniącą sierść.


Wady

Dyskusyjne jest, czy można mówić o tym jako o wadzie, ale pewne jest, że BARF nie jest dietą dla leniwych właścicieli. Posiłki, z których się składa są bowiem dosyć czasochłonne w przygotowaniu i nieraz trudne do dostania – może nie wystarczyć wizyta w supermarkecie i trzeba będzie pójść do sklepu mięsnego.

Karmienie psa surowym mięsem może ze zrozumiałych względów budzić niepokój. Oznacza to możliwość:

  • zarażenia chorobą Aujeszkyego, czyli wścieklizną rzekomą – pies zaraża się nią, jeżeli zdarzy mu się zjeść mięso chorej świni. Jest to choroba, którą ani właściciele, ani inne psy się nie zarażą, jednak dla samego psa ma zazwyczaj śmiertelne skutki, a sam jej przebieg jest dla niego bardzo bolesny

  • zarażenia salmonellą – ryzyko jest niewielkie, jeżeli kupujemy mięso z pewnego źródła, ponieważ wtedy mamy gwarancję, że zostało właściwie przebadane, natomiast duże ryzyko istnieje, jeśli kupujemy mięso zwierząt wiejskich, które nie zostało poddane diagnozom

  • dostaniem się pasożytów do organizmu psa – można temu zapobiec poddając mięso głębokiemu mrożeniu.

Jak widać, poza niewątpliwymi zaletami dieta BARF niesie ze sobą spore zagrożenia. Dlatego posiadacze psów, którzy się na nią decydują powinni zachowywać jak największą ostrożność.


Tyle samo atutów, co zagrożeń

Powyższe przedstawienie wad i zalet diety BARF pozwala łatwo zrozumieć, dlaczego zdania na jej temat są bardzo podzielone. Widać bowiem, że z jednej strony taki powrót do natury może w bardzo pozytywny sposób wpłynąć na jego samopoczucie, z drugiej zaś niesie ze sobą sporą ilość zagrożeń. Dlatego tylko osoby, które są gotowe podjąć kroki, by zapobiec zagrożeniom powinny ją stosować.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi żwacze-dla-psa.pl

Źródło: Artykuł sponsorowany

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.