Jak zabezpieczyć lawendę na zimę

Piękne i cudownie pachnące kwiaty lawendy coraz częściej cieszą nasze oczy i nowy w parkach, ogrodach oraz na tarasach i balkonach. Po zakończonym sezonie letnim warto zadbać o przygotowanie lawendy do okresu jesienno-zimowych chłodów, aby w kolejnym sezonie znów cieszyć się tą wspaniałą rośliną. Oto kilka porad, jak właściwie zabezpieczyć lawendę na zimę.

Jak zabezpieczyć lawendę na zimę
Jak zabezpieczyć lawendę na zimę

Jak wiadomo, lawenda jest rośliną ciepłolubną, pochodzącą z południa Europy. Dlatego rośliny sadzone w Polsce potrzebują dodatkowego zabezpieczenia przed zimą. Na wytrzymałość roślin na śnieg i mróz ma wpływ wiele czynników – przede wszystkim ich odmiana, wiek, stanowisko w ogrodzie, region Polski. Hidcote Blue jest najwytrzymalszą odmianą lawendy jeśli chodzi o mróz (do -30 st. C)  jednak znaczenie mają tutaj warstwa pokrywy śnieżnej, siła wiatru i wilgotność powietrza.

Jak zabezpieczyć lawendę na zimę

Najmniejszy problem stanowią rośliny w niewielkich donicach. Takie okazy po obcięciu przekwitłych kwiatostanów należy wnieść do chłodnego pomieszczenia, gdzie roślina spokojnie przezimuje. Oczywiście trzeba ją podleć, jednak znacznie rzadziej niż w okresie wegetacyjnym.

Rośliny w dużych pojemnikach, których nie można schować w pomieszczeniach, należy przy nasadzie pędów obsypać ziemią lub trocinami i razem z donicami okryć białą agrowłókniną. Następnie przykryć np. słomą.

Podobnie postępujemy w przypadku roślin rosnących w gruncie. Kopczykujemy je, następnie okrywamy agrowłókniną i przykrywamy słomą, zeschłymi liśćmi lub trocinami.

Ważne!

Absolutnie jesienią nie wolno używać nawozów azotowych! Wpływają one na przyspieszenie wzrostu zielonej części rośliny, a w naszym przypadku chodzi i „uśpienie” rośliny przed zimą. Lawenda jest także wrażliwa na mocne przycinanie, dlatego jesienią nie wykonujemy dużego cięcia. Z tym zabiegiem należy poczekać do wiosny.

Więcej o uprawie lawendy

Ten artykuł znaleziono w Google m.in. przez zapytania:

  • lawenda zimą
  • jak przygotować lawendę na zimą
  • jak przechować lawendę zimą
  • jak zadbać o lawendę na zimę
  • jak przetrzymać lawendę przez zimę

Napisz, co o tym myślisz?