Owies na Wielkanoc: Jak i kiedy posiać owies, aby wyrósł na święta

Kiełkujący owies to tradycyjna, wielkanocna dekoracja w Polsce. Młode, zielone pędy owsa doskonale ozdobią wielkanocny stół. Z pisankami, kurczaczkami i białymi barankami będą pięknym świątecznym stroikiem. Owies i rzeżucha to must have świątecznego designu! Kiedy posiać owies, aby wyrósł na święta Wielkiej Nocy?

WAŻNE! Jeśli chcesz, aby owies przystroił wielkanocny stół musisz ją wysiać najpóźniej dwa tygodnie przed świętami! Przed wysianiem warto namoczyć nasiona owsa w wodzie.

Jak i kiedy posiać owies wielkanocny, aby wyrósł na święta

Wysiew owsa jest minimalnie bardziej skomplikowany niż sianie rzeżuchy, ale również nie powinien sprawić żadnych kłopotów. Owies można posiać na namoczonej wacie lub ligninie albo w ziemi do kwiatów. Jeżeli decydujemy się na ziemię, nasze nasiona będą kiełkować i rozwijać się 2-5 dni dłużej.

Owies na Wielkanoc

To naprawdę proste. Będzie nam potrzebne: opakowanie nasion owsa, wata, lignina lub ziemia do kwiatów, woda, naczynie.

Krok 1 – watę lub ligninę wkładamy do naczynia (np. talerza, miseczki, niezbyt wysokiej doniczki); wyrównujemy powierzchnię, ale jej zanadto nie ugniatamy. Można także użyć ziemi.

Krok 2 – watę/ligninę/ziemię zwilżamy wodą, a następnie równomiernie rozsypujemy namoczone nasiona owsa Ponownie spryskujemy wodą.

Krok 3 – tak posiany owies najlepiej postawić w ciepłym i dobrze nasłonecznionym miejscu. Naszą wielkanocną uprawę musimy codziennie podlewać. Pierwsze nasiona powinny wykiełkować po ok. tygodniu. Szybciej wykiełkują nasiona na wacie lub ligninie, jednak te posiane w ziemi będą dłużej zdobić nasze mieszkanie.  

Właściwości zdrowotne młodego owsa

Owies to zboże od wieków uprawiane i wykorzystywane przez człowieka. Chociaż jest bardzo bogatym źródłem składników odżywczych, to jednak rzadko jest spożywany przez ludzi. Najcenniejszą częścią rośliny są młode pędy zwane też zielonym owsem. Oczywiści preparaty z zielonego owsa można kupić w aptece, ale można też dodać sobie wiosennej energii dzięki własnej, świątecznej uprawie. Z owsianej trawy można przygotować cudowny sok – wystarczy obciąć listki i zmiksować z wodą. Można też dodać trochę kefiru. Z owsianej masy powstanie także idealna maseczka, która łagodzi podrażnienia, nawilża i wygładza skórę.  

Sprawdź: Jak ugotować jajko na twardo?, Jak ugotować jajko na miękko?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *