Trądzik u dorosłych osób – jak skutecznie się go pozbyć?

Trądzik to obecnie jedna z najczęściej występujących dolegliwości skórnych, która w dodatku potrafi mieć negatywny wpływ na psychiczną sferę człowieka. Problem ten dotyka ponad połowę społeczeństwa przechodzącego okres dojrzewania. Ponadto, ze wspomnianą przypadłością zmaga się także coraz więcej osób po trzydziestce. Należy więc zapytać nie tylko o to, jak pozbyć się nieestetycznych skutków trądziku, ale co zrobić, by przeciwdziałać przyczynom jego powstawania.

Trądzik pospolity – jego źródła i przyczyny

Uporczywość przebiegu i leczenia trądziku wynika z jego wieloczynnikowego podłoża. Czym objawiają się tego typu dolegliwości? Przede wszystkim nadmiernym łojotokiem, powstawaniem krostek i grudek oraz zbytnim rogowaceniem – na skutek blokady dla samoistnego złuszczania naskórka, tworzonej przez wierzchnią, suchą warstwę skóry tłustej. Przy zaostrzonych zmianach trądzikowych koncentracja dużej ilości bakterii Propionibacterium acnes prowadzi też nieraz do pojawiania się cyst i bolesnych guzków.

Kwestia wydzielanego sebum przy problemach z trądzikiem

Trądzik pospolity staje się szczególnie dokuczliwy w miejscach ciała charakteryzujących się dużym nagromadzeniem gruczołów łojowych. Mowa tu o tzw. „strefie T” oraz rynnie łojotokowej tylnej (górnym obszarze pleców) i rynnie łojotokowej przedniej (dekolcie). Jednak kwestia wydzielania sebum jest mocno związana z wiekiem. W przypadku osób, które przekroczyły 60. rok życia, wydzielanie łoju ulega w zasadzie zatrzymaniu, przez co też skóra staje się cieńsza i marszczy się. Oznaczałoby to, że posiadacze cery tłustej mogą na dłużej zachować młody wygląd, z uwagi na jej lepsze natłuszczenie.

Psychologiczny wymiar zmian trądzikowych

Dr A.C. Chue sformułował kiedyś takie zdania: „Trądzik jest… piętnem, które cierpiący musi nosić… Czymś, co budzi wstyd. Czymś, co jest powodem drwin”. I choć słowa te brzmią dość drastycznie, w rzeczywistości często nie mijają się zbytnio z prawdą. Nie da się ukryć, że w życiu codziennym wygląd zewnętrzny odgrywa istotną rolę. Przekonujemy się o tym w szkole, w pracy, w miejscach publicznych, a zwłaszcza, gdy pełnimy funkcje, których ważnym elementem jest autoprezentacja. W dodatku, wielokrotnie można spotkać się z postawą, która za „normę” uznaje gładką cerę, bez widocznych niedoskonałości skóry. Kanon ten bowiem kojarzy się z dbałością o higienę, zdrowiem i atrakcyjnością. Zatem nic dziwnego, że wciąż jeszcze trądzik odbierany jest jako „wada ciała”, nie zaś poważne schorzenie, wymagające często długiego i żmudnego leczenia. W rezultacie, zmiany o charakterze skórnym potrafią nieraz negatywnie wpływać na psychiczną sferę dotkniętych nimi osób. Jak podają wyniki badań Lewisa i Wesselye’go, aż u 90% pacjentów z problemami dermatologicznymi występują nieprawidłowości w zachowaniu, natomiast u 40% dolegliwości te prowadzą do zaburzeń psychicznych. Zmiany skórne są bowiem częstym źródłem kompleksów, które powodują obniżenie poczucia własnej wartości, kłopoty z koncentracją oraz trudności w nawiązywaniu relacji, czy to z rówieśnikami, czy współpracownikami.

Udaj się na konsultacje z dermatologiem

Jeśli chodzi o okres dojrzewania, zmiany trądzikowe należą wręcz do naturalnych i często pojawiają się właśnie w tym czasie. Co innego jednak, gdy pokwitanie minie, zaś my dalej, przez kolejne lata borykamy się z tym problemem. Gdy dochodzi do takiej sytuacji, jest to sygnał, że warto udać się do dermatologa bądź lekarza medycyny estetycznej. Ten, po dokładnym wywiadzie z pacjentem, będzie mógł zalecić konkretne sposoby leczenia. W podobnych przypadkach często sugeruje się przyjmowanie antybiotyków (zwłaszcza tetracykliny lub makrolidów), a także retinoidów, będących pochodnymi witaminy A. Przy tego typu terapiach zwykle konieczne staje się też stosowanie probiotyków. Trzeba również pamiętać, że w związku z uporczywymi zmianami trądzikowymi należy nie tylko redukować skutki problemu, ale również zlokalizować jego źródła. W tym celu wykonuje się chociażby badania na obecność bakterii Pityrosporum Ovale czy Helicobacter Pylori, wywołujące m.in. pojawianie się trądziku różowatego. Inną przyczyną tego typu schorzenia potrafi być zaburzona gospodarka hormonalna. Wystarczy wspomnieć o udowodnionym wpływie nadmiernego pobudzenia androgenowego na intensywność pracy gruczołów łojowych. Poza tym, ważnym elementem walki z trądzikiem może okazać się właściwa dieta, zawierająca duże ilości antyoksydantów, wspomagających redukcję wolnych rodników czy usuwanie z organizmu toksyn oraz przyspieszających metabolizm.

Kuracje regulujące funkcjonowanie gruczołów łojowych

Współcześnie, poza dermatologicznymi formami leczenia, istnieją również profesjonalne metody zwalczania trądziku, oferowane przez gabinety medycyny estetycznej. Przy ostrzejszych stanach chorobowych, zdecydowanie trudniejszych w usunięciu, stosuje się np. zabieg PRX – T 33, z udziałem nadtlenku wodoru oraz kwasów trójchlorooctowego i kojowego. Do najpopularniejszych zabiegów należą jednak: peeling kawitacyjny, oczyszczanie manualne oraz eksfoliacja kwasami AHA i BHA. Uznaniem cieszą się też kosmeceutyki Laboratorium pHformula, odpowiedzialnego za pojawienie się zabiegów z zastosowaniem kwasów do resurfacingu skóry (jej dokładnej przebudowy). Inne skuteczne sposoby to laserowy peeling węglowy i hamująca wydzielanie sebum maska tretinoinowa. W przypadku pierwszej z wymienionych kuracji dochodzi do zjawiska mikroeksplozji, pozwalającego na głębsze wnikanie w głąb skóry węgla aktywnego, który skutecznie ją oczyszcza, a przy tym zwęża również pory.

Nie zapomnij o właściwej pielęgnacji domowej!

Po raz kolejny należy podkreślić, że trądzik to schorzenie trudne do całkowitego wyleczenia. Dlatego oprócz wizyt u specjalistów i profilaktycznych kuracji – np. Comodex Christina, Re-balancing treatment Thalgo czy Selvert Thermal Dermatologique – nie można również pominąć odpowiedniej pielęgnacji, jakiej wymaga skóra problematyczna. Przy tego typu problemach dobre okażą się środki nie wymagające recept. Skinoren Rosacea często stosują osoby dorosłe, borykające się z trądzikiem różowatym. Natomiast Pasta Lassari posiada właściwości przeciwzapalne oraz gojące (zawiera w sobie kwas salicylowy i maść cynkową). Jeśli zaś chodzi o trądzik guzkowaty, często zaleca się punktowe użycie maści Benzacne. Ponadto, dla lepszego oczyszczenia skóry, warto zwrócić uwagę na zioła do picia (konkretnie bratek) bądź suplementy diety (chociażby drożdże i cynk w tabletkach). Jednak podobnie jak w przypadku wielu środków, należy stosować je z umiarem, z zachowaniem ostrożności, przestrzegając zaleceń lekarza.

Źródło: www.Qclinique.pl

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.