Wiosna równa się alergia na pyłki. Sprawdź, o czym powinien pamiętać alergik

Przyszła wiosna, zrobiło się ciepło, zakwitły pierwsze drzewa oraz kwiaty i rozpoczął się sezon pylenia. Alergicy uczuleni na pyłki już od początku kwietnia zaczynają odczuwać znaczny dyskomfort. Pojawia się katar, łzawienie oczu, napadowe kichanie, czasem nawet kaszel lub podrażnienie gardła. Wiosna to dla alergików naprawdę bardzo trudny czas.

Alergia na pyłki – wiosna to trudny czas dla alergików

Typowe objawy alergii to katar (kichanie oraz nadmierne wydzielanie śluzu), kaszel, podrażnienie spojówek oczu czy drapanie w gardle… Nie mylmy tych objawów z przeziębieniem! Jeśli pojawiają się sezonowo i rokrocznie występują np. wczesną wiosną, to należy udać się do alergologa, by dowiedzieć się, na co jesteśmy uczuleni.

WAŻNE: Objawy alergii mogą być nietypowe. Osoby uczulone na pyłek brzozy, po zjedzeniu jabłka lub innych owoców, mogą odczuwać drapanie w gardle, obrzęk języka, a nawet duszność. Jest to związane z obecnością tych samych alergenów w pyłku brzozy i jabłku.

Alergia na pyłki: O czym powinien pamiętać alergik?

Istnieją doraźne sposoby walki z alergią pyłkową.

    • Jeśli stężenie pyłków jest wysokie, alergicy raczej powinni zrezygnować z dłuższych spacerów czy wycieczek rowerowych.
    • Jeśli alergik wybiera się w góry podczas pylenia drzew, to powinien zdecydować się na wspinaczkę w wyższych partiach gór, a nie spacery w dolinkach.
    • Dla alergików wskazany jest natomiast odpoczynek nad wodą, gdzie wilgotność jest większa, a pyłki opadają na taflę wody.
    • Najniższe stężenie pyłków jest po deszczu i wtedy należy wietrzyć mieszkania a alergik może spędzać czas na łonie natury.
    • Warto ochronić oczy i drogi oddechowe przed ekspozycją na uczulające pyłki, dlatego wskazane jest założenie okularów, czapki z daszkiem lub kapelusza.
    • Po powrocie ze spaceru należy umyć ręce, twarz oraz włosy. Śluzówki nosa należy przepłukać wodą morską a oczy sztucznymi łzami.

Co nas uczula?

Na alergiczny nieżyt nosa cierpi 9 mln Polaków, a u połowy z nich przyczyną tej choroby jest alergia na pyłek roślin. Najczęściej uczula pyłek traw, następnie drzew – głównie brzozy oraz pyłek chwastów – szczególnie bylicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *