Niemowlę u fizjoterapeutki

3 powody, dla których warto przyjść z niemowlakiem na konsultację do fizjoterapeuty

Pierwszy rok życia dziecka to bardzo istotny okres, w którym dynamicznie się ono rozwija zarówno ruchowo, jak i poznawczo. Właśnie w tym okresie dobrze jest skonsultować swoje niemowlę z fizjoterapeutą, który może profesjonalnie ocenić rozwój dziecka, rozwiać wszystkie wątpliwości rodziców, a także wdrożyć terapię, jeśli będzie to konieczne. Zobacz, jakie efekty może przynieść szybkie wykrycie asymetrii podczas konsultacji z fizjoterapeutą. 

Efekty konsultacji niemowlaka z fizjoterapeutą

Na konsultacji 3-miesięcznego niemowlaka fizjoterapeuta zdiagnozował asymetrię w obrębie głowy i tułowia oraz pojawiające się spłaszczenie w obrębie potylicy. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwoliło na wdrożenie odpowiedniej terapii, która zahamowała pogłębienie asymetrii oraz zapobiegła nieprawidłowemu rozwojowi niemowlaka.  

Konsultacja z fizjoterapeutą umożliwia szybkie wykrycie nieprawidłowości w rozwoju niemowlaka oraz rozpoczęcie wczesnej interwencji. Stymulacja nieprawidłowych funkcji pozwala na zahamowanie rozwoju wielu zaburzeń oraz nie dopuszcza do pogłębienia trudności rozwojowych. Dzięki temu niemowlę może uzyskać możliwie najlepszy dla niego rozwój psychoruchowy.

Fizjoterapeuta ocenia rozwój niemowlaka

Podczas konsultacji fizjoterapeuta przeprowadza z rodzicami wywiad medyczny oraz bada dziecko – sprawdza ilość i jakość prezentowanych wzorców ruchowych. Takie konsultacje odbywają się w Paley European Institute (paleyeurope.com/fizjoterapia-niemowlat/). Na tej podstawie ocenia, na jakim etapie rozwoju jest niemowlak oraz czy mieści się w normach. 

Jeżeli u niemowlaka, który wymaga wsparcia w rozwoju, nie przeprowadzimy odpowiednio wcześnie terapii fizjoterapeutycznej, może to skutkować opóźnieniem psychoruchowym, co w późniejszych latach może doprowadzić do wad postawy. 

Fizjoterapeuta uczy prawidłowej pielęgnacji niemowlaka

Na konsultacji fizjoterapeuta udziela rodzicom instruktażu w zakresie odpowiedniej pielęgnacji dziecka – prawidłowego podnoszenia, przewijania, obracania, odkładania – oraz wspierania rozwoju niemowlaka według jego potrzeb. Podczas konsultacji fizjoterapeuta rozwiewa także wszelkie wątpliwości i odpowiada na wszystkie nurtujące pytania dotyczące rozwoju dziecka. Najważniejsze jest jak najwcześniejsze podjęcie ewentualnych działań terapeutycznych, co pozwoli możliwie jak najlepiej wspomóc rozwój psychoruchowy dziecka.

Fizjoterapeuta układa odpowiednią dla niemowlaka terapię 

Gdy fizjoterapeuta stwierdzi nieprawidłowości w rozwoju, opracowuje plan terapeutyczny. Jeśli zaistnieje potrzeba wsparcia niemowlaka w postaci terapii, fizjoterapeuta dobiera odpowiednie ćwiczenia, które będą odpowiednio zaplanowane dla każdego małego pacjenta, dbając o jego komfort i bezpieczeństwo. Na takich ćwiczeniach fizjoterapeuta stymuluje rozwój dziecka, a także odpowiednio aktywizuje dziecko, wywołuje prawidłowy ruch i dba o prawidłową symetryczną postawę ciała niemowlaka.  

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *