Miód, czekolada, orzechy, migdały, jajka, ryby lub owoce morza to tylko kilka składników świątecznych potraw i deserów, które często wywołują reakcje uczuleniowe. Jak wiadomo wszystkie te produkty są obowiązkowymi składnikami bożonarodzeniowych dań i są obecne na naszych wigilijnych i świątecznych stołach. Jeżeli obawiasz się, że masz uczulenie na któryś z tych składników, sprawdź jak rozpoznać objawy alergii lub nietolerancji pokarmowej!
Spis treści
Alergia a nietolerancja pokarmowa
Alergia pokarmowa często mylona jest z nietolerancją pokarmową. Zwykle objawy nietolerancji są łagodniejsze. Przykładem nietolerancji pokarmowej jest na przykład celiakia, czyli nietolerancja glutenu. Często na alergie pokarmowe cierpią dzieci. Jest jednak wiele przypadków, kiedy uczulenia pojawiają się dopiero w wieku średnim, a nawet u osób starszych. Leczenie alergii pokarmowej najczęściej opiera się na diecie eliminacyjnej. Jeśli to nie przynosi efektów, włącza się leczenie farmakologiczne. W związku z tym w czasie świąt osoby z nietolerancją pokarmową powinny zachować czujność i z ostrożnością rozkoszować się świątecznymi przysmakami.
Objawy alergii
Ciężkie reakcje alergiczne często zaczynają się od świądu skóry, pokrzywki, obrzęku ust i języka. Później może pojawić się duszność spowodowana obrzękiem górnych dróg oddechowych. Do tego często dochodzi biegunka, kurczowe bóle brzucha, wymioty, zawroty głowy, omdlenie, spadek ciśnienia tętniczego, a w najgorszej postaci nawet zatrzymanie krążenia i oddechu. U osób bardzo mocno uczulonych takie objawy mogą się pojawić nawet po spożyciu niewielkich ilości pokarmu (np. orzechów czy ryb).
Przy ciężkich reakcjach alergicznych (obrzęk górnych dróg oddechowych) należy natychmiast wezwać pogotowie. Przy lżejszych należy zażyć leki odczulające i np. wapno oraz do minimum ograniczyć kontakt z alergenem.