Jabłka antonówki - idealne w kuchni

Jabłko antonówka na szarlotkę i nie tylko

Jabłko to owoc znany od tysiącleci i jego zastosowań również są tysiące. Setki wyhodowanych odmian jabłek sprawia, że możemy wybierać owoce idealne do jedzenia na surowo, te do pieczenia, na soki, kompoty, musy czy do kiszenia. Jedną ze starszych odmian jabłek rosnących w Polsce jest antonówka, która – obok szarej renety – jest wręcz idealna do wszelkich wypieków. Antonówka na szarlotkę to wybór doskonały. Jabłecznik z antonówkami to prawdziwa „niebo w gębie”. 

Jabłka antonówki – owoce idealne do wypieków i przetworów

Antonówka – skąd pochodzi

Antonówka to bardzo stara odmiana jabłek pochodząca z Rosji. Jest uprawiana w całej Europie Środkowo-Wschodniej, aż po Skandynawię. Owoce są średniej wielkości owoce o żółtozielonej, błyszczącej skórce. Jabłka zaczynają dojrzewać na przełomie sierpnia i września, ale zbiór trwa przez cały wrzesień, czasem też na początku października. Owoce są dość twarde, mają bardzo silny aromat i słodko-kwaśny, nieco winny smak. Ich miąższ jest delikatny i soczysty, o barwie kremowej bieli.

Antonówka na szarlotkę, mus, dżem i sok

Niestety owoce antonówki nie są zbyt trwałe i nie przechowują się dobrze. Dlatego warto tuż po zebraniu wykorzystać do wypieków szarlotek i jabłeczników, a także do przetworów na zimę. Wysoka zawartość pektyn, witaminy C oraz kwasów organicznych powoduje, że jabłka antonówki świetnie sprawdzają się w przygotowaniu dżemów, domowych soków w sokowniku oraz musów do szarlotki. Z powodzeniem można je też przeznaczyć do suszenia. Jako owoce deserowe antonówki można jeść jedynie w okresie zbiorów.

Duszone jabłka do szarlotki i jabłecznika

Jak przygotować jabłka do szarlotki?

Jak przygotować duszone jabłka do szarlotki? Poznaj prosty przepis na prażone jabłka do ciasta krok po kroku.

Sprawdź najlepsze przepisy z antonówką: Szarlotka z Podkarpacia, jabłecznik z kruszonką i pianką

Drzewa tej starej odmiany dorastają do kilku metrów, przez co nie nadają się do uprawy w sadach zaraz obok współcześnie preferowanych karłowatych drzewek szczepionych na podkładkach. Antonówka tworzy luźne, duże, lekko spłaszczone korony, tak więc sam zbiór owoców wymaga nieco więcej wysiłku, ale naprawdę warto. Często antonówki można znaleźć w starych sadach, gdzie można dostać owoce hodowane bez chemicznego wspomagania. Coraz częściej nasi sadownicy wracają też do ekologicznej uprawy staruch odmian więc miejmy nadzieję, że antonówek nie zabraknie w sadach i na targach.

Jabłka na jabłecznik lub szarlotkę

Jakie odmiany jabłek na szarlotkę będą najlepsze?

Sprawdź najlepsze odmiany jabłek na jabłecznik lub szarlotkę. Jabłka starych odmian, jabłka słodkie i kwaśne.

Informacje o jabłkach antonówkach znaleziono w Google wpisując:

  • antonówka jabłko
  • antonówka na szarlotkę
  • jabłka na szarlotkę
  • jakie jabłka na szarlotkę
  • reneta czy antonówka na szarlotkę
  • stare odmiany antonówka
  • jabłecznik antonówka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *