Barszcz Sosnowskiego — niebezpieczny, inwazyjny chwast z Kaukazu

Barszcz Sosnowskiego: jak wygląda, gdzie występuje, jakie są skutki kontaktu z niebezpieczną rośliną

Barszcz Sosnowskiego, to niebezpieczny przybysz z Kaukazu, który zamiast nam pomagać, po prostu szkodzi. Sprawdź, gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego, jak rozpoznać tę roślinę i jak ustrzec się przed groźnymi skutkami kontaktu z inwazyjnym chwastem-gigantem!

Barszcz Sosnowskiego — niebezpieczny, inwazyjny chwast z Kaukazu

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna dla ludzi inwazyjna roślina, którą można spotkać w całej Polsce. Barszcz do naszego kraju trafił z Kaukazu w połowie XX wieku — jako roślina pastewna. Niestety zamiast pożytku dla bydła stała się poważnym problemem ekologicznym i zdrowotnym. Jest to roślina trudna do zwalczenia, która rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany, wypierając rodzime gatunki. Kontakt ludzi z barszczem prowadzi do poważnych poparzeń i odczynów uczuleniowych. Obecnie w Polsce barszcz Sosnowskiego objęty jest prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży

Sprawdź, trujące rośliny w ogrodzie

Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego występuje na terenie całej Polski. Roślinę można spotkać praktycznie na wszystkich stanowiskach. Rośnie na łąkach, polach, przy drogach, a także w ogrodach, parkach, na obrzeżach lasów. Często pojawia się na brzegach rzek, jezior i potoków. 

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to bardzo okazała roślina, należąca do rodziny selerowatych. Osiąga do 4 m wysokości, a jej łodygi mają około 10 cm średnicy, a liście nawet 1,5 m średnicy. Jej korzeń może sięgać nawet 2 m w głąb podłoża. W okresie kwitnienia barszcz Sosnowskiego wytwarza baldaszkowate kwiatostany koloru białego. Baldachy mają średnicę ok. 0,5 m i zawierają od 30 do 70 baldaszków. Na łodygach i liściach barszczu Sosnowskiego znajdują się charakterystyczne włoski, które produkują toksyczną substancję wywołującą m.in. odczyny skórne. 

Barszcz Sosnowskiego - liście mają nawet 1,5 m średnicy. Roślina osiąga nawet 4 m wysokości, a jej łodygi mają około 10 cm średnicy
Barszcz Sosnowskiego – liście mają nawet 1,5 m średnicy. Roślina osiąga nawet 4 m wysokości, a jej łodygi mają około 10 cm średnicy / Fot. Canva.com

Barszcz Sosnowskiego może być pomylony z barszczem zwyczajny, arcydzięgielem litworem i dzięgielem leśnym. Wszystkie te gatunki należą co rodziny selerowatych. 

Barszcz Sosnowskiego powoduje oparzenia, nudności, bóle głowy i wymioty

Zetknięcie się z Barszczem Sosnowskiego jest bardzo niebezpieczne. Kontakt z substancją wytwarzaną przez roślinę wywołuje u człowieka oparzenia II i III stopnia. Objawy poparzenia barszczem pojawiają się w ciągu 24 godzin od kontaktu — występują zaczerwienienia skóry oraz pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Stan zapalny może utrzymywać się kilka dni, a miejsca podrażnione są wrażliwe na światło słoneczne. Wrażliwość na światło UV miejsc poparzonych barszczem, może utrzymywać się nawet przez kilka lat. Kontakt z barszczem może powodować także podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy i zapalenie spojówek. 

Jak postępować w przypadku kontaktu z barszczem Sosnowskiego?

Dlatego w razie kontaktu z barszczem Sosnowskiego musimy jak najszybciej bardzo dokładnie umyć podrażnioną skórę dużą ilością letniej wody z mydłem, a także unikać słońca przez co najmniej 48 godzin. W przypadku podrażnienia oczu musimy przemyć je dokładnie wodą i chronić przed światłem. Na słońce wychodzimy jedynie w okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV. Jeśli pojawią się objawy oparzeń, należy skontaktować się z lekarzem. 

Jak ustrzec się przed poparzeniem barszczem 

Najlepiej jest unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. Kiedy widzimy rośliny przypominające barszcz lepiej się do nich nie zbliżać. W razie konieczności musimy nałożyć grube ubranie z materiałów syntetycznych, wodoodpornych lub przeznaczonych do ochrony przed środkami chemicznymi. Chronić musimy także oczy, najlepiej za pomocą gogli. 

Ubrania z naturalnych włókien (bawełny, lnu) nie zabezpieczą nas przed działaniem barszczu Sosnowskiego!

Barszcz Sosnowskiego przy drodze
Barszcz Sosnowskiego przy drodze / Fot. Canva.com

Mapa występowania barszczu Sosnowskiego

Miejsca występowania Barszczu Sosnowskiego możemy sprawdzić na specjalnej mapie online pod adresem mapa.barszcz.edu.pl. Tam również możemy zgłosić miejsce napotkania barszczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *