Bawią, uczą i przyspieszają rozwój: Zabawki edukacyjne dla dzieci. Jak wybrać zabawkę dla naszego malucha?

Zabawka, zabawce nierówna. Spośród morza kolorowych przedmiotów dostępnych w sklepach dla dzieci, warto wybierać tak zwane zabawki edukacyjne. Ale co to właściwie oznacza „zabawki edukacyjne”?

Edukacyjne zabawki dla dzieci

Zabawki edukacyjne to najprościej mówiąc przedmioty dla dzieci, które wspomagają ich rozwój – zarówno intelektualny jak i fizyczny. Usprawniają aparat ruchowy, pozwalają poznawać nowe słowa lub przedmioty, rozwijają zdolności manualne oraz poznawcze.

Układanki, puzzle, klocki…

Wachlarz dostępnych na rynku zabawek edukacyjnych jest naprawdę bardzo szeroki: są to klocki, sortery i liczydła, układanki, drewniane puzzle, a także zestawy do majsterkowania, teatrzyki, masy plastyczne, tablice czy proste instrumenty muzyczne. Każda z nich rozwija dziecko w innym kierunku.

Ostatnio szczególnie popularne są drewniane zabawki edukacyjne. Wbrew pozorom nie są to tylko klocki i drewniane puzzle. W sprzedaży dostępnych jest bardzo wiele zabawek wykonanych z naturalnego drewna – między innymi liczydła, zestawy do majsterkowania (mini stoły warsztatowe z narzędziami), domki oraz meble dla lalek, układanki i sortery, tory wyścigowe oraz zestawy kolejek i wiele innych.

Wielką zaletą drewnianych zabawek jest sam materiał, z którego są wykonane. Kontakt z naturalnym drewnem z pewnością korzystnie wpływa na rozwój dzieci i sposób poznawania świata. Decydując się na zakup zabawek z drewna należy jednak pamiętać, że są one stosunkowo ciężkie i rzucone mogą wyrządzić pewne szkody.

Jaka zabawka w jakim wieku?

Oczywiście rodzaj zabawek należy dobrać do wieku dziecka. I tak dla rocznego maluszka idealną zabawką edukacyjną będą wszelkiego rodzaju wieże i piramidy oraz kostki do układania. Dla nieco starszego smyka warto wybrać np. duże drewniane puzzle, proste instrumenty muzyczne jak cymbałki czy marakasy, a także zabawki z przesuwanymi elementami rozwijającymi zdolności manualne dzieci. Dla trzylatka mamy już naprawdę duży wybór zabawek, tym bardziej że w tym wielu spokojnie możemy wybrać inne zabawki dla chłopców i dziewczynek. Dla chłopców można pomyśleć o kolejce lub torze wyścigowym dla samochodów, natomiast dziewczynki świetna będzie już lalka w wózku lub domek dla lalek.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.