Jak bezpiecznie przetransportować pianino. Kilka ważnych porad

Pianina to popularne instrumenty, które często spotkać można nie tylko w szkołach, przedszkolach czy klubach muzycznych, ale także w naszych domach. Pianina zachwycają nie tylko swoim brzmieniem, ale także imponującym wyglądem. Niestety, ze względu na swoje gabaryty oraz wagę (nawet 300 kg!) i delikatną konstrukcję, stanowią spore wyzwanie dla wszystkich, którzy muszą przetransportować je w inne miejsce. Jeżeli właśnie stanąłeś przed takim problemem sprawdź, jak bezpiecznie przetransportować pianino oraz jak zabezpieczyć je w czasie transportu. Pomożemy ci podjąć decyzję, czy warto przewozić pianino na własną rękę, czy zdecydować się na wybór profesjonalnej firmy. Po prostu poradzimy, jak przetransportować pianino!

Pianina i fortepiany to piękne instrumenty, które cieszą nas nie tylko swoim brzmieniem, ale także wyglądem. Z uwagi na swoją długowieczność dostępne są egzemplarze wykonane w różnych czasach i różnej stylistyce. Na rynku spotkać można nawet pianina z początków XX wieku! Instrumenty wykonane ze szlachetnych materiałów mogą poza swoją podstawową, muzyczną funkcją pełnić także rolę elementu dekoracyjnego we wnętrzach prywatnych jak i publicznych. Problem pojawia się gdy trzeba przetransportować je w inne, czasami odległe miejsce.

Jak zabezpieczyć pianino w czasie transportu

Pianina mają spore gabaryty i są naprawdę ciężkie – niektóre mogą ważyć nawet 300 kg – dlatego stanowią prawdziwe wyzwanie w czasie transportu. Aby zapobiec uszkodzeniom (rysom, wgnieceniom, stłuczeniom) cennego ładunku warto dobrze przygotować się do przewiezienia instrumentu i odpowiednio go zabezpieczyć. Kluczowymi momentami są wnoszenie i wynoszenie instrumentu z pomieszczenia. A także wkładanie i wyjmowanie go z samochodu. Dlatego warto zadbać, aby wszystkie wystające elementy były osłonięte miękkimi materiałami, a wszystkie klapy były dokładnie zamknięte, tak żeby nie otworzyły się w czasie przenoszenia. Trzeba też pamiętać o odkręceniu części, które mogą ulec uszkodzeniu np. kinkietów lub świeczników w starszych modelach.

Transport – samemu czy z firmą

Przy przewożeniu instrumentu nie lada problemem są jego waga i wymiary. Chociaż większość egzemplarzy wyposażona jest w kółeczka lub rolki, przesuwanie ich po podłodze może uszkodzić powierzchnię. Kolejnym problemem są oczywiście schody oraz wąskie korytarze. W tym przypadku konieczne będą specjalistyczne wózki oraz pasy, a przede wszystkim wykwalifikowane osoby, które potrafią się nimi właściwie posługiwać. Trzeba też pamiętać o zasadach przenoszenia delikatnych instrumentów i ryzyku uszkodzenia ich mechanizmów wewnętrznych.

Do przewiezienia instrumentu na większą odległość konieczny będzie też samochód, który pomieści nasz ładunek. Transport tak dużego przedmiotu to prawdziwe wyzwanie. W zasadzie nie zaleca się korzystania ze zwykłej firmy kurierskiej. Ich samochody często nie są przystosowane do obsługi takich przesyłek, a pracownicy nie specjalizują się w tego typu zleceniach. Dlatego zdecydowanie lepiej zlecić transport pianina odpowiedniej firmie przeprowadzkowej, zobacz jedną z atrakcyjnych ofert.

Czy warto przewozić na własną rękę?

Jeżeli zależy nam na bezpiecznym transporcie naszego instrumentu – bez ryzyka uszkodzenia zewnętrznych powierzchni ani mechanizmów wewnętrznych – warto zdecydować się na wybór profesjonalnej firmy przeprowadzkowej. Co ważne, nie każda firma zajmująca się przeprowadzkami specjalizuje się w przewożeniu dużych instrumentów muzycznych. Przy wyborze firmy warto dopytać lub sprawdzić doświadczenie przewoźnika w tego typu usługach.

Co się bardziej opłaca

Pianina nie są najtańszymi instrumentami, dlatego aby nie narażać się na szkody warto zlecić transport profesjonalistom. W zależności od wielkości instrumentu, trudności w jego wyniesieniu oraz odległości przejazdu ceny takiej usługi często ustalane są indywidualnie. Sama operacja zwykle poprzedzona jest indywidualną konsultacją i oceną wszelkiego ryzyka związanego z przenoszeniem i przewozem. Transport w dużych miastach takich jak np. Warszawa, Kraków czy Łódź może być dodatkowo utrudniony z uwagi na korki, remonty itp.

Jak przetransportować pianino? Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, warto zaufać profesjonalistom i nie narażać się na niepotrzebny stres oraz ewentualne koszty i straty. Wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej zagwarantuje bezpieczne przetransportowanie instrumentu. Dodatkowo ograniczy ryzyko uszkodzeń cennego przedmiotu.

Źródło: Artykuł sponsorowany

ks.pl

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.