Stół w kuchni z drewnianym blatem

Blat kuchenny zamiast stołu? Jak zaaranżować małą kuchnię?

Małe kuchnie stanowią niemałe wyzwanie dla aranżacji wnętrz. Jest to pomieszczenie, które powinno cechować się zarówno praktycznością, jak i wygodą, dlatego należy podejść do tematu w sposób rozsądny. Jakie rozwiązania mogą się sprawdzić w małych kuchniach?

Meble gotowe czy na wymiar?

W przypadku małych kuchni zdecydowanie lepiej sprawdzą się meble robione na wymiar, a to z tego względu, że łatwiej będzie je dopasować do potrzeb przestrzennych pomieszczenia. Każdy centymetr jest wówczas ważny i nie powinien być zmarnowany, co za tym idzie, musi być wykorzystany w taki sposób, aby był użytkowany. Meble na wymiar lepiej się wpasują także w nietypowych wnętrz, gdzie trudno byłoby dopasować standardowe wyposażenie. Jest to droższa inwestycja, ale lepsza.

Jak zorganizować przestrzeń nad blatem?

Ponieważ każda wolna przestrzeń w małej kuchni jest cenna, musi zostać wykorzystana i nie inaczej jest w przypadku miejsca między blatem a szafką górną. Ono też powinno zostać użyte, a możliwości w tym względzie mamy wiele. Przestrzeń nad blatem kuchennym wykończysz z wnetrzeistyl.pl, co dotyczyć będzie przede wszystkim wyboru między płytkami, panelami czy farbą. Warto przy tej okazji zainwestować także w półeczki i wieszaki na ścianie, dzięki czemu możliwe będzie praktyczne przechowywania choćby podstawowych artykułów kuchennych, po które sięga się najczęściej.

Stół czy może blat kuchenny?

Standardem w każdej kuchni jest także stół razem z krzesłami, choć w przypadku małych pomieszczeń może być go trudno postawić. Zazwyczaj wybiera się małe stoły lub decyduje się między innymi na opuszczane blaty. W ten sposób możliwe jest zaoszczędzenie miejsca i ułatwia się kwestię poruszania. Ciekawą opcją jest też zrezygnowanie z klasycznego stołu na rzecz przedłużonego blatu kuchennego. Można między innymi zainstalować go pod oknem i postawić przy nim wyższe krzesła. Dzięki temu każdy posiłek będzie o wiele przyjemniejszy, gdy będzie się patrzyło przez okno.

Dobrze zorganizowana przestrzeń do przechowywania

Małe kuchnie mają tę wadę, że jednocześnie nie ma w nich zbyt wiele miejsca do przechowywania. Tutaj istotne będzie jednak dobranie właściwych mebli, które nam w tym pomogą. Wiele osób decyduje się między innymi na zabudowę wysokich pod sufit szafek. Są one przytłaczające, ale praktyczne. Aby zminimalizować ryzyko uczucia ciasnoty, lepiej wybierać wówczas szafki przeszklone lub z otwartymi półkami. Obecnie dostępnych jest na rynku wiele ułatwień – wysokie i wąskie szafki cargo, wysuwane na suwnicach szuflady, półki czy kosze, dzięki czemu łatwiej dostać się do ich wnętrza.

Optyczne powiększenie kuchni

W przypadku małych kuchni dużym problemem jest także fakt, iż po wypełnieniu ich wyposażeniem, stają się optycznie jeszcze mniejsze. Nie sprawia to najlepszego wrażenia, ale wystarczy znać kilka praktycznych trików. Po pierwsze duża ilość przeszklenia i otwartych półek, sprawdzą się też niskie szafki, zamiast tych wysoko zabudowanych. Ważna będzie też kolorystyka – meble powinny być w jasnych odcieniach, podobnie jak reszta wyposażenia, aby tym samym, pomieszczenie wydawało się i jaśniejsze i większe.

Chcesz urządzić mieszkanie tanio, ale efektownie “pod wynajem”? Zapraszamy do współpracy z M2Rent – zarządzanie najmem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *