Buty ochronne: Jak wybrać idealne obuwie do pracy

Odpowiednia ochrona stóp w pracy to przede wszystkim zabezpieczenie przed urazami mechanicznymi, ale także działaniem czynników chemicznych, biologicznych oraz zmiennej temperatury. Nie bez znaczenia jest także wpływ czynników atmosferycznych. Jak zatem wybrać buty ochronne, aby pracować w komfortowych warunkach i ustrzec się przed typowymi wypadkami?

Buty ochronne – jak wybrać obuwie do pracy

Buty ochronne – najlepszy przyjaciel każdego pracownika

Buty robocze muszą chronić stopy pracownika przed możliwe szerokim spektrum urazów, wywołanych przez różne czynniki – mechaniczne, chemiczne, biologiczne, termiczne i atmosferyczne. Tego rodzaju buty wykonane są z bardzo trwałych materiałów odpornych na przenikanie wody i innych substancji oraz wyposażone są w oddychające wkładki. Obuwie robocze posiada antypoślizgowe podeszwy, które łagodzą wstrząsy oraz zmniejszają ryzyko uszkodzeń mechanicznych na powierzchniach śliskich.

Obuwie musi być także dopasowane do rodzaju pracy, którą wykonuje pracownik. Odpowiednia ochrona stóp w pracy wymaga więcej, niż tylko stalowego podnoska. Na przykład zły rodzaj podeszwy może prowadzić do niepotrzebnych poślizgnięć, a źle dopasowane lub nie zapewniające wsparcie dla stopy obuwie często powoduje bóle stóp, bóle w kostkach i uporczywe bóle w dolnej części pleców i w efekcie może prowadzić do powstania zwyrodnień.

Jednym z najczęstszych urazów stóp na jaki narażony jest pracownik jest przekłucie podeszwy, przecięcie lub otarcie. Najefektywniejszą ochronę przed tego rodzaju urazami stanowi odpowiednia wkładka, która zabezpiecza podeszwę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Istotnym elementem konstrukcji obuwia roboczego jest także podnosek, chroniący przed urazami palców. Może on być wykonany ze stali lub nowoczesnych, lekkich kompozytów. Ponadto, zagrożenie mogą stanowić śliskie i nierówne powierzchnie. W przypadku tego typu niebezpieczeństwa buty ochronne muszą być wyposażone w odpowiednie podeszwy, wykonane z poliuretanu lub kauczuku, które zapobiegają poślizgom i łagodzą wstrząsy.

W zależności od przeznaczenia buty robocze chronią także przed urazami spowodowanymi temperaturą – zarówno tą wysoką jak i niską. Obuwie takie jest używane przez osoby pracujące np. w chłodniach. Z drugiej strony noszą je pracownicy zakładów hutniczych oraz robotnicy wykonujący prace na otwartych przestrzeniach w zmiennych warunkach atmosferycznych.

Szukając takich butów warto zwrócić uwagę na ofertę znanej fimy Bata. Obuwie oferowane przez BATA Industrials, o doskonałym stosunku jego jakości do ceny, pozwala w prosty sposób zapobiec tego rodzaju problemom, ponieważ posiada wszystko, czego można oczekiwać od oryginalnego obuwia ochronnego. Wybrane modele butów ochronnych Bata dostępne są na narzedziak24.pl

***

Firma Bata to najstarszy i jeden z największych producentów butów ochronnych wykorzystywanych w przemyśle. Firma BATA została założona w Czechach w 1894 roku. BATA INDUSTRIALS została założona w 1970 roku w odpowiedzi na konkretne zapotrzebowanie ze strony rynku przemysłowego specjalizując się w produkcji butów roboczych. Na przestrzeni lat ewoluowała aby dziś stać się jednym z największych na świecie producentów tego typu obuwia ochronnego. W Europie firma zdobyła uznanie wśród klientów za legendarne kolekcję butów: Workmates, Sportsmates, BS2000.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.