Sadzonki pelargonii w skrzynkach

Choroby i szkodniki, które możesz spotkać w swoim ogrodzie

Nic tak nie denerwuje, jak uszkodzone pędy, zwinięte liście lub nalot, który świadczy o chorobie naszych ulubionych roślin ogrodowych. By do nich nie dopuścić, staramy się przykładać wiele uwagi do odpowiedniej pielęgnacji. Jednak nie zawsze to wystarcza. Podpowiadamy, jakie choroby oraz szkodniki możemy znaleźć na swojej roślinności i jak z nimi walczyć.

5 najczęściej spotykanych szkodników

Wśród szkodników, które żerują na naszej roślinności, możemy wyróżnić kilka najczęściej spotykanych. Znajdziemy wśród nich:

  • Mszyce – szkodniki żerują na różnych rodzajach roślin. Znajdziemy je na spodniej części liści, które pod wpływem szkodników łyżkowato się zwijają, żółkną i obumierają. Mszyce żerują koloniami. Jeden szkodnik ma długość 2-4 mm i czarny, zielony, różowy lub kremowożółty kolor. Mszyce wysysają sok z rośliny i tym samym skutecznie ją osłabiają. W walce z pasożytem warto spryskać roślinę gnojówką na bazie pokrzywy lub sięgnąć po specjalistyczny preparat.
  • Gąsienice – znajdziemy je na warzywach i roślinach liściastych. Uszkodzenia powodują larwy motyli, muchówek i błonkówek. Wygryzają one niewielkie i nieregularne dziury w liściach. Roślina, która została licznie zaatakowana może zostać całkowicie ogołocona z liści. Gąsienice zwalczamy specjalistycznymi preparatami lub zbieramy i niszczymy je, gdy jest ich niewiele.
  • Przędziorki – żerują na roślinach różnych gatunków. Przędziorki są bordowoczerwonymi pajęczakami o wielkości 1 mm, które znajdziemy na spodniej części liścia. Pasożyty wpływają na powstawanie żółtobrązowych plam, które wkrótce się zlewają. Żerowanie wpływa na przedwczesne obumieranie całej rośliny. Walcząc z przędziorkami warto najpierw polać roślinę silnym strumieniem wody, który zmyje część szkodników. Następnie spryskujemy ją wodą z szarym mydłem lub specjalistyczni preparatami.
  • Opuchlaki – atakują rododendrony, rośliny kwiatowe, owocowe i liściaste. Dorosłe osobniki po zmroku obgryzają obrzeża liści, pozostawiając charakterystyczne, półokrągłe dziury. Zazwyczaj te dolne liście są najbardziej poszkodowane. Larwy opuchlaków podgryzają korzenie i bulwy. Do walki ze szkodnikami warto zastosować specjalistyczne preparaty, które rozmieszamy z wodą i podlejemy nią roślinę.
  • Ochojnik – żeruje na świerkach i modrzewiach. Pozostawia na igłach biały, woskowaty nalot. Na pędach tworzy narośla, w których rozwijają się larwy. Szkodnik sprawia, że igły żółkną i opadają, a pędy zasychają. W skrajnym przypadku cała roślina może obumrzeć. Najlepszym sposobem na walkę jest rozsadzenie w znacznej odległości modrzewiów i świerków oraz spryskiwanie ich wiosną preparatami olejowymi, a w sezonie podlewanie wodą wymieszaną ze środkami ochronnymi.
Zadbany ogród
Zadbany ogród

3 najczęściej spotykane choroby

Oprócz szkodników, które żerują na roślinach możemy również spotkać się z chorobami atakującymi je. Znajdziemy wśród nich:

  • Szarą pleśń – atakuje rośliny liściaste, owoce i warzywa. Na wiosnę lub na jesień możemy zobaczyć na naziemnych częściach roślin brązowe, namoknięte plamy, które z czasem pokrywają się szarym nalotem. Do walki z chorobą należy stosować odpowiednie preparaty oraz przerzedzić zbyt gęste grządki.
  • Parch – atakuje jabłonie i grusze. Na liściach pojawiają się oliwkowe, a następnie brązowe plamy. Następnie pokazują się one również na owocach. Liście opadają, a w owocach powstają korkowate pęknięcia. Walcząc z chorobą należy zerwać chore liście, a następnie spryskać całą roślinę odpowiednim środkiem.
  • Zaraza ziemniaka – dotyka pomidory i ziemniaki, na których pojawiają się czarne, szybko powiększające się plamy. Owoce nie rosną, szybko gniją i opadają. W walce należy niszczyć zainfekowane już rośliny oraz spryskiwać te zdrowe odpowiednimi preparatami.
Autor
Publikacja powstała przy współpracy z właścicielem strony AptekaDlaRoslin.pl – portalu identyfikującym choroby i szkodniki roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *