Apteczka samochodowa - niezbędne wyposażenie każdego auta

Co powinna zawierać apteczka samochodowa

Każdy kierowca powinien mieć w samochodzie podręczną apteczkę, zawierającą środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy. Co pewien czas należy przeglądać zawartość apteczki i uzupełniać leki oraz środki opatrunkowe. Czy wiesz, co powinna zawierać apteczka samochodowa, aby spełniła swoje zadanie i była pomocna w razie nagłego zdarzenia.

Co powinna zawierać apteczka samochodowa

W apteczce samochodowej powinny znaleźć się leki oraz materiały opatrunkowe, dzięki którym kierowca lub pasażer jest w stanie udzielić pierwszej pomocy.

Jakie leki powinny znajdować się w apteczce samochodowej

Apteczce samochodowej powinny się znajdować się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (np. paracetamol, ibuprofen), niwelujące chorobę lokomocyjną (np. aviomarin), leki na niestrawność (np. krople żołądkowe) oraz środki odkażające (np. jodyna – 4 ampułki). Osoba prowadząca samochód nie może zażywać aviomarinu, gdyż zmniejsza on zdolność koncentracji. 

Środki opatrunkowe w apteczce samochodowej: 

  • chusta trójkątna, 
  • bandaż elastyczny, 
  • kompresy gazowe o wymiarach 7 x 7 cm (3 opakowania po 3 sztuki), 
  • 2 opaski z gazy higroskopijnej (o połowę mniejsze), 
  • wyjałowiony opatrunek osobisty, 
  • plaster na rolce, 
  • 3 opakowania plastra z opatrunkiem, 
  • wata opatrunkowa.

Konieczne są także środki pomocnicze: 5 agrafek długości 3-5 cm, nożyczki z tępymi końcami, kieliszek do leków.

WAŻNE! Samochód nie jest najlepszym miejscem do przechowywania leków, choćby ze względu na znaczne wahania temperatury. Należy kontrolować stan i termin ważności środków medycznych w apteczce! 

Gdzie umieścić apteczkę w samochodzie

Ważne jest, aby apteczkę zamocować w odpowiednim miejscu w samochodzie. Przede wszystkim apteczka nie może znajdować się w miejscu nasłonecznionym. Najłatwiej zamocować apteczkę wyposażoną w napy, które ułatwiają jej mocowanie w wybranym miejscu np. do tapicerki przed siedzeniem kierowcy lub pasażera. Trzeba też zwracać uwagę na to, by nie trzymać w apteczce środków przeterminowanych, a leki, których termin ważności dobiega końca, w porę wymieniać na świeże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *