Galaretka z kurczaka, czyli kurczę w auszpiku

Co to jest auszpik i co podajemy w auszpiku?

Auszpik to jedno z tych kulinarnych określeń, które brzmi ciekawie i intrygująco, ale nie każdy wiem, co dokładnie oznacza. W kuchni polskiej dania w auszpiku obecne są stuleci i od zawsze cieszyły się uznaniem smakoszy. Czy wiesz, co to jest auszpik?

Auszpik. Co to jest auszpik?

Słowo auszpik pochodzi i od francuskiego słowa aspic, czyli galareta. Zalewanie potraw galaretą to bardzo stary sposób podawania mięs, drobiu, ryb, a także owoców i warzyw. W staropolskiej kuchni cieszył się on dużym uznaniem, a mięsa i ryby w galarecie, ułożone na półmiskach były ozdobą każdego zimnego bufetu. Według niektórych źródeł mięso w galarecie było podawane już w czasach króla Zygmunta Starego.

W polskiej tradycji kulinarnej mięso w galarecie znane jest jako auszpik, galantyna lub tak zwane zimne nóżki. 

Jak robi się auszpik, czyli galaretę

Galaretę, czyli płyn żelujący do owoców i warzyw sporządza się z wywarów owocowych lub warzywnych, agaru lub żelatyny wieprzowej. Do ryb przygotowuje się wywar rybno-warzywny, a do mięs i dekoracji półmisków gotuje się rosół z cielęcych nóżek, kości, skórek, małej ilości wołowiny i włoszczyzny. W czasie gotowania auszpik doprawiamy sokiem cytrynowym, przyprawami, niekiedy kilkoma kroplami karmelu.

W zastudzonym auszpiku podaje się drób, ryby, pasztety, jaja. Kolorowe kostki auszpiku świetnie nadają się do dekorowania półmisków z wędlinami i zimnymi mięsami.

Jak sklarować auszpik, czyli galaretę

Aby galaretka była klarowna, rozkłócamy białko jaja z odrobiną wody, wlewamy do przecedzonego, schłodzonego rosołu. Wszystko doprowadzamy do wrzenia, a następnie przecedzamy przez gęste sitko lub płótno. 

Galarety kolorowe i aromatyzowane

Do dekoracji używa się kolorowych auszpików. Na zielono barwi się je wywarem ze szpinaku, na czerwono – sokiem z buraka, na żółto – szafranem. Jeśli chcemy otrzymać brązowy auszpik, należy do gotowanego wywaru dodać czyste łupiny cebuli. Można również galaretę aromatyzować różnymi dodatkami: korzeniami, ziołami, winem, skórką i sokiem z cytryny. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *