Nie ulega wątpliwości, że o posiadaniu własnego ogrodu marzy wiele osób. Jeżeli już uda nam się założyć ogród, konieczna będzie jego odpowiednia pielęgnacja. Zdecydowanie łatwiej jest pielęgnować ogród, który został stworzony w oparciu o wcześniej przygotowany plan.
Warto posadzić w nim takie krzewy i kwiaty, które najbardziej nam się podobają. Do tych najczęściej wybieranych bez wątpienia należą róże pnące. Co warto wiedzieć o ich pielęgnacji?
Spis treści
Podstawowe informacje o różach pnących.
Nie ulega wątpliwości, że róże pnące są jednymi z bardziej popularnych roślin. Nie ma się temu co dziwić, bo ich obsypane kwiatami, długie pędy są niezwykle atrakcyjne dla oczu. Nie każdy wie jednak, że pnące róże dzielimy co do zasady na dwie podgrupy. Mowa tu o podgrupach Climbers oraz Ramblers. Róże zaliczane do tej pierwszej charakteryzują się bardzo sztywnymi pędami. Pędy te osiągają długość około ośmiu metrów. Co ważne, róże Climbers nie potrzebują podpór, aby dobrze się rozwijały. Ich kwiaty osiągają pokaźne rozmiary, a swoje kwitnienie powtarzają one na początku jesieni. Jeżeli chodzi zaś o róże zaliczane do podgrupy Ramblers, charakterystyczne są dla nich zdecydowanie bardziej wiotkie pędy. Są zazwyczaj nie dłuższe niż pięć metrów. Ich kwitnienie przypada zazwyczaj na środek lata i nie jest ono powtarzane. Najlepiej sadzić je przy podporach.
Gdzie warto posadzić róże pnące?
Aby róże pnące prezentowały się jak najpiękniej, musimy posadzić je w odpowiednim miejscu. Bez względu na to, jak duży jest nasz ogród, na pewno znajdziemy dla nich odpowiedni kawałek ziemi. Doskonale byłoby zasadzić je przy jakichś podporach. Śmiało możemy wykorzystać do tego celu pergole oraz trejaże. Nie ulega wątpliwości, że podporą róż pnących mogą być także ściany domów. Róże pnące, zwłaszcza te niższe można zasadzić także przy ogrodzeniach. Jeżeli posiadamy w naszym ogrodzie altanę, z powodzeniem możemy zasadzić róże przy niej. Jeżeli rośliny tego wymagają, warto by je podwiązać. Zabezpieczy to pędy przed poważnymi uszkodzeniami. Dla róż pnących najbardziej niebezpieczny jest intensywny wiatr. Mógłby on bowiem połamać pędy, a róża nie wyglądałaby już tak pięknie.
Jak pielęgnować pnące róże?
Jak już wspomniano powyżej, róże pnące potrzebować będą podpory. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zabezpieczyć kwiaty przed szkodliwym wpływem grzybów. Roślinom tym wystarczy średniej jakości gleba ogrodowa. Ważne jest jednak to, aby róże co jakiś czas nawozić. Używajmy do tego celu nawozu przeznaczonego dla konkretnych odmian. Róże pnące są dosyć odporne na choroby, ale warto obserwować ich liście oraz kwiaty. Ich stan może zdradzić nam początek niebezpiecznych chorób, z którymi można skutecznie walczyć przy użyciu specjalnych preparatów pielęgnacyjnych. W okresach intensywnej suszy, rośliny należałoby podlewać dość obficie. Trzeba jednak uważać na to, aby nie polewać wodą liści. W przeciwnym bowiem razie mogłyby one zostać poparzone przez słońce.
Róże pnące należy także odpowiednio przygotować na zimę. Z tego też względu jesienną porą należałoby okopać róże pnące oraz okryć je. Do okrywania róż można użyć na przykład jedliny. W przeciwnym razie pędy mogą trwale przemarznąć. Niezmiernie istotne jest także odpowiednie przycinanie róż. Warto jednak pamiętać o tym, iż zabieg ten należy wykonać nie wcześniej jak trzy lata po ich zasadzeniu. Boczne pędy powinno się skracać o około 30 cm. Do przycinania róż pnących należy używać odpowiednio dobranego sekatora, który możemy zakupić w sklepie ogrodniczym.
Autor Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce. |