Kwitnące prymulki. Co zrobić z roślinami, kiedy już przekwitną?

Co zrobić z prymulką doniczkową po przekwitnięciu?

Prymulki doniczkowe to kwiaty, które cieszą nas swoimi pięknymi kwiatami przez kilka tygodni. Po przekwitnięciu roślina nadal może być ozdobą domu lub ogrodu, a przy odpowiedniej pielęgnacji może zakwitnąć ponownie! Poradzimy, co zrobić z prymulką, kiedy już przekwitnie.

Prymulki doniczkowe – wiosna w mieszkaniu

Prymulki doniczkowe, znane również jako pierwiosnki, to zwiastuny wiosny, które zachwycają nas swoimi kolorowymi kwiatami przez wiele tygodni. Chętnie kupujemy te wdzięczne rośliny, aby ozdobić nasze mieszkania w pierwszych dniach wiosny. Niestety, kiedy prymulki przekwitną, najczęściej je wyrzucamy, a to duży błąd! 

Po przekwitnięciu roślina nadal może być ozdobą naszego domu, a przy odpowiedniej pielęgnacji prymulka może nawet ponownie zakwitnąć! Poza tym mieszkanie to nie jedyne miejsce dla pierwiosnka – z doniczki może tę przenieść się do ogrodu!

Co zrobić z prymulką, kiedy już przekwitnie?
Co zrobić z prymulką, kiedy już przekwitnie? / Fot. Canva.com

Co zrobić z prymulką doniczkową po przekwitnięciu?

Po przekwitnięciu prymulki musimy odpowiednio zadbać o roślinę, aby dać jej szansę na dalszy rozwój. Stosując się do tych wskazówek, możesz cieszyć się swoją prymulką doniczkową przez wiele miesięcy, a nawet lat. Musimy obserwować prymulkę i dostosować pielęgnację do jej indywidualnych wymagań.

Sprawdź, jak dbać o kalię doniczkową po przekwitnięciu?

Przycinanie prymulki po przekwitnięciu:

  • Delikatnie usuwamy przekwitłe kwiaty wraz z łodyżkami, tuż przy nasadzie liści. Stosowanie czystych i ostrych narzędzi ogrodniczych pomoże uniknąć przenoszenia chorób.
  • Możemy również usunąć słabe lub uszkodzone liście, aby poprawić ogólny wygląd rośliny i skierować jej energię na zdrowy wzrost.

Pielęgnacja:

  • Podlewanie: Prymulki lubią wilgotną, ale nie mokrą glebę. Po przekwitnięciu podlewamy roślinę regularnie, ale umiarkowanie. Unikamy pozostawiania wody w podstawce, gdyż może to prowadzić do gnicia korzeni.
  • Światło: Ustawiamy roślinę w jasnym, ale rozproszonym światle słonecznym. Unikamy bezpośredniego nasłonecznienia, szczególnie w południe, gdyż może ono przypalić liście.
  • Nawożenie: Należy jednak zaprzestać nawożenia jesienią i zimą, gdy roślina przechodzi w stan spoczynku.
  • Wilgotność powietrza: Prymulki preferują umiarkowanie wilgotne powietrze. Jeśli w mieszkaniu jest suche powietrze, warto ustawić doniczkę na tacy wypełnionej wilgotnymi kamykami lub regularnie delikatnie zraszać liście.

Przesadzanie prymulki:

  • Raz w roku, najlepiej wiosną, przesadzamy roślinę do świeżej ziemi i większej doniczki. Wybieramy doniczkę o średnicy około 2-3 cm większej niż poprzednia. Używamy mieszanki ziemi przeznaczonej dla roślin kwitnących, która zapewni dobry drenaż.

Rozmnażanie prymulki po przekwitnięciu

Jeśli Twoja prymulka pomimo starań nie chce ponownie zakwitnąć, możesz spróbować rozmnożyć ją przez podział lub liście.

  • Podział rośliny: Delikatnie oddzielamy zdrowe pędy zewnętrzne od rośliny matecznej i sadzimy je w osobnych doniczkach.
  • Rozsady z liści: Zdrowe liście z długimi ogonkami umieszczamy w wodzie lub wilgotnym piasku, aż wypuszczą korzenie. Następnie sadzimy je w doniczkach wypełnionych ziemią.

Czy prymulka kwitnie drugi raz?

Zazwyczaj prymulki w doniczkach kwitną tylko raz, ale przy właściwej pielęgnacji opisanej powyżej możemy to zmienić. Po przekwitnięciu rośliny oczyszczamy z zaschniętych kwiatostanów, suchych liści i ograniczamy podlewanie. Przenosimy je na okres około 1,5 miesiąca w chłodniejsze miejsce, a po okresie tak zwanego spoczynku rośliny przesadzamy do nowych doniczek z odpowiednią ziemią i wystawiamy na zewnątrz do ogrodu, na taras lub balkon. Jesienią ponownie wnosimy do pomieszczeń i czekamy na pierwsze pączki kwiatowe i ponowne kwitnienie.

Jak posadzić prymulkę doniczkową w ogrodzie kiedy przekwitnie

Prymulki doniczkowe, świetnie nadają się też do sadzenia w ogrodzie, gdzie mogą cieszyć nas swoimi kwiatami przez wiele tygodni wiosną, a także w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Po przekwitnięciu rośliny możemy bez problemu przenieść ją na rabatę.

Kwitnąca na żółto prymulka posadzona w ogrodzie
Kwitnąca na żółto prymulka posadzona w ogrodzie / Fot. Canva.com

Prymulki w ogrodzie sadzimy wiosną (po przymrozkach) lub jesienią w miejscu półcienistym albo średnio nasłonecznionym. Rośliny przesadzamy z doniczek do dołków nieco większych niż średnica doniczki, delikatnie ugniatamy ziemię wokół i podlewamy. Ważne, aby posadzić prymulkę na takiej samej głębokości, na jakiej rosła w doniczce. Jeśli zapewnimy prymulce odpowiednie warunki, będzie ona pięknie rosła i kwitła w ogrodzie przez wiele sezonów.

Sprawdź, kiedy wykopujemy cebulki tulipanów po przekwitnięciu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *