Sansewieria w białej doniczce

Co zrobić, żeby sansewieria wypuściła nowe liście? Pomoże naturalny nawóz ze skorupek z jajek

Sansewieria, czyli wężownica to bardzo dekoracyjna i mało wymagająca roślina, która zdobi nasze mieszkania i biura. Czasami zdarza się jednak, że sansewieria nie wypuszcza nowych liści. Jak przyspieszyć wzrost wężownicy? Wystarczy przygotować domowy nawóz z kuchennych resztek! 

Co zrobić, żeby sansewieria wypuściła nowe liście?

Co zrobić, żeby wężownica wypuściła nowe liście? Przede wszystkim musimy zapewnić roślinie odpowiednie warunki. Sansewierie, nazywane też wężownicami nie są roślinami wymagającymi, jednak nie lubią mocnego, bezpośredniego światła, dlatego powinny stać w półcieniu lub rozproszonym świetle. Wężownice wymagają także rozsądnego podlewania – absolutnie nie powinny być przelane. Nadmierne podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni. Z tego względu do uprawy sansewierii warto użyć przepuszczalnej ziemi doniczkowej o odczynie zasadowym, z dodatkowym drenażem – odpowiednia będzie np. mieszanka dla kaktusów i sukulentów. Wężownice lubią ciepło i nie są odporne na niskie temperatury i przeciągi. W sezonie wegetacyjnym raz w miesiącu nawozimy nasze rośliny, a w razie potrzeby przycinamy i usuwamy zeschłe liście. Dzięki tym zabiegom rośliny powinny prawidłowo się rozwijać i cieszyć nas nowymi liśćmi.

Sprawdź, jak dbać o kalię po przekwitnięciu

Skorupki z jajek – naturalny nawóz do wężownicy

Jeżeli pomimo starannej pielęgnacji wężownica nie wypuszcza nowych listków, istnieje naturalny składnik, który szybko pobudzi roślinę do wzrostu. W takich sytuacji ratunkiem są… skorupki z jajek na twardo lub woda z gotowania jajek. Skorupki po jajkach są bogate w cenne składniki mineralne, takie jak wapń, ale także selen, cynk i miedź. Dodatkowo alkalizują glebę, co sprzyja wzrostowi wężownic. Sansewierie lubią zasadowy odczyn podłoża, dlatego wskazane są właśnie skorupki, których dodatek podnosi pH. 

Jak zrobić domowy nawóz  do sansewierii? Wystarczą skorupki z ugotowanych jajek
Jak zrobić domowy nawóz do sansewierii? Wystarczą skorupki z ugotowanych jajek / Fot. Potradzimy24.pl, Canva.com

Jak zrobić nawóz do sansewierii ze skorupek z jajek?

Do przygotowania domowego nawozu do sansewierii używamy skorupek z gotowanych jajek. Pamiętaj, aby używać czystych skorupek z jajek – bez kurzych odchodów i pozbawione resztek białek i żółtek. Przed przygotowaniem nawozu skorupki musimy wysuszyć. 

Kruszenie skorupek bezpośrednio do doniczki z wężownicą

Pierwszy sposób przygotowania nawozu do sansewierii ze skorupek jest niezwykle prosty. Skorupki z jajek drobno kruszymy lub mielimy w młynku i takim proszkiem posypujemy wierzchnią warstwę ziemi w doniczce z rośliną. Następnie okruszki delikatnie mieszamy z ziemią np. za pomocą starego widelca lub łopatki ogrodniczej.

Płynny nawóz do sansewierii ze skorupek z gotowanych jajek

Jest też drugi, nieco bardziej czasochłonnych sposób, na przygotowanie nawozu do wężownicy ze skorupek z jajek. Przygotowujemy nawóz płynny. W tym celu pokruszone skorupki zalewamy gorącą wodą i zostawiamy na około 2 tygodnie w ciemnym i chłodnym miejscu np. w lodówce lub piwnicy. Po tym czasie przecedzamy płyn, czekamy aż będzie miał temperaturę pokojową i podlewamy wężownicę. Nowy listki sansewierii szybko pojawią się w doniczce.

Wężownicę możemy pobudzić do wzrostu dzięki rozdrobnionym skorupkom z ugotowanych jajek
Wężownicę możemy pobudzić do wzrostu dzięki rozdrobnionym skorupkom z ugotowanych jajek / Fot. Poradzimy24.pl, Canva.com

Skorupki z jajek do wężownicy – zero waste w praktyce

Wykorzystanie skorupek z gotowanych jajek jako nawozu do roślin jest zgodne z filozofią zero waste, która skupia się maksymalnym ograniczeniu powstawania odpadów. Dzięki temu bogate w składniki pokarmowe resztki pomogą nam w uprawie domowych roślin doniczkowych. Podobnie możemy postępować z wieloma innymi “odpadami” np. fusami z kawy, które staną się wartościowym produktem do ponownego użycia.

Sprawdź, jak wykorzystać fusy z kawy w ogrodzie

Sansewieria, wężownica, języki teściowej - jak uprawiać roślinę w domu
Sansewieria, wężownica, języki teściowej – jak uprawiać roślinę w domu / Fot. Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *