Kultywator to jedno z najbardziej przydatnych – i często niezbędnych – narzędzi nie tylko w rolnictwie. Jego rola jest bardzo istotna i poprawne wykorzystanie maszyny zapewnia lepszy wzrost posianym roślinom. Czym dokładnie jest to urządzenie i na czym polega jego zadanie?
Spis treści
Czym jest kultywator?
Kultywator to narzędzie powszechnie znane i wykorzystywane przede wszystkim w rolnictwie, ale także i w ogrodnictwie oraz na przydomowych działkach, jeżeli hodujemy na nich warzywa, owoce i inne rośliny. Czasem nazywa się go również drapaczem. Jego podstawowym zadaniem jest wejście w powierzchnię ziemi celem jej spulchnienia, dzięki czemu możemy później zasadzić interesujące nas rośliny. Zazwyczaj, w zależności od modelu oraz naszych potrzeb, zasięg kultywatora wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów wgłąb gleby. W przeciwieństwie do glebogryzarki nie obraca on również warstw ziemi, a jedynie rozluźnia je, dzięki czemu możemy łatwiej umieścić w niej sadzonki i nasiona.
Kultywator ręczny i nie tylko – najpopularniejsze rodzaje
W zależności od potrzeb i areału, jaki planujemy obsiać, mamy do wyboru różne rodzaje kultywatorów. Najczęstszym podziałem jest ten przez wzgląd na napęd. Do najpowszechniej wykorzystywanych modeli zaliczymy kolejno:
- kultywatory ręczne: najprostszy typ maszyny, który znajduje zastosowanie głównie w małych ogródkach i przydomowych uprawach kwiatów czy warzyw. Do spulchniania gleby wykorzystujemy siłę własnych rąk;
- kultywatory elektryczne: również są to dość niewielkie urządzenia przeznaczone do “domowego” zastosowania. Dzięki elektrycznemu napędowi nie musimy jednak sami wkładać wysiłku w przygotowanie ziemi do wysiewu;
- kultywatory spalinowe: to zdecydowanie najcięższa kategoria ze wszystkich, przeznaczona głównie dla rolnictwa i pracy na gospodarstwie. Kultywator spalinowy to jedna z najważniejszych maszyn wykorzystywanych przez rolnika w okresie wysiewu roślin.
Kiedy używa się kultywatora?
Użycie kultywatora przed sianiem roślin pozwala nam na osiągnięcie wielu korzyści. Dzięki rozluźnionej glebie nasiona łatwiej się przyjmują i mają lepsze warunki do rozwoju. W przypadku, gdy wykorzystujemy maszynę na polach uprawnych, możemy w ten sposób pozbyć się także chwastów oraz rozbić grudy ubitej ziemi, które czasem pozostają po sezonie zimowym. Jest to szczególnie istotne w przypadku podłoża ciężkiego oraz zwięzłego, gdzie roślinom naturalnie trudniej wyrosnąć bez wcześniejszego przygotowania.
W przypadku zastosowań w domowym ogródku kultywator pełni podobną rolę, tylko na mniejszą skalę. Warto użyć go w okresie od marca do kwietnia, zanim zasiejemy pożądane warzywa, owoce czy kwiaty.
Na co zwrócić uwagę wybierając kultywatory ręczne, elektryczne bądź spalinowe?
Wybierając kultywator powinniśmy przede wszystkim dopasować go do naszych realnych potrzeb, zastanowić się nad rozmiarem narzędzia oraz rodzajem napędu, zębów i innych elementów użytkowych. Warto też zwrócić uwagę na jakość marki, którą wybieramy oraz dostęp do części zamiennych na wypadek, gdybyśmy potrzebowali dokonać napraw. W niewielkim ogrodzie zwykle przydadzą nam się najprostsze modele ręczne lub elektryczne, podczas gdy zakup kultywatora na rolę to już zdecydowanie większe przedsięwzięcie, zarówno pod względem wielkości samego sprzętu, jak i przeznaczonego na niego budżetu.
Źródło: Artykuł sponsorowany