Na czym siedzieć w pracy, aby uniknąć problemów z kręgosłupem

Jak wybrać odpowiedni fotel do pracy biurowej? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób. W końcu za biurkiem spędzamy 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, a czasami po powrocie do domu znowu siadamy do komputera. Jak wiadomo, konsekwencją wielogodzinnego siedzenia przy biurku mogą być problemy z kręgosłupem. Jak zatem wybrać ergonomiczny fotel do pracy biurowej, który zapewni nam komfort i nie będzie szkodził zdrowiu?

praca-w-biurze-2326419_1920
Na czym siedzieć w pracy, aby uniknąć problemów z kręgosłupem

Wybierając fotel do pracy przy biurku musimy zwrócić uwagę na 5 ważnych elementów: regulację wysokości, kształt i regulacja oparcia fotela, kształt i dopasowanie siedziska, wentylację oraz podłokietniki.

Wysokość fotela

Fotel musi posiadać regulację umożliwiającą takie ustawienie fotela, aby siedząca na nim osoba mogła swobodnie opuścić stopy na podłogę, a kolana pozostawały zgięte pod kątem 90 stopni. Źle dobrana wysokość powoduje nieprawidłowe ułożenie ciała w czasie pracy!

Oparcie

Oparcie fotela powinno mieć kształt profilowany, odpowiadający anatomicznym kształtom kręgosłupa, najlepiej z podparciem lędźwiowym, które musi być ruchome. Fotel biurowy z odchylanym oparciem dodatkowo pozwoli odciążyć plecy w czasie przerw.

Siedzisko

Odpowiednie siedzisko powinno być miękkie, jednak niezbyt głębokie. Tu decydują indywidulane wymiary osoby, która będzie pracowała na fotelu. Źle dobrana głębokość siedziska w znacznym stopniu zmniejsza wygodę w czasie pracy przy biurku.

Wentylacja

Wentylacja jest szczególnie ważna gdy mamy do czynienia z fotelami tapicerowanym materiałami syntetycznymi. Jeżeli nasz fotel jest obity naturalną skórą lub tkaniną problem wentylacji nas nie dotyczy. Nawet niewielkie otwory wentylacyjne pozwalają zwiększyć komfort pracy oraz trwałość samego fotela.

Podłokietniki

Warto wybrać fotel z ruchomymi podłokietnikami. Ich zadaniem jest wspieranie rąk przez cały czas pracy. Dzięki możliwości dopasowania wysokości podłokietników, szczególnie pracując przy komputerze, w znacznym stopniu ograniczymy kontuzje dłoni i nadgarstków.

Uwaga! Źle dopasowany lub ustawiony fotel biurowy może powodować problemy z kręgosłupem – przede wszystkim bóle w dolnej części pleców, ale odczucie zmęczenia czy zawroty głowy. Właściwy dobór fotela szczególnie ważny jest dla osób, które już cierpią z powodu dysfunkcji kręgosłupa i muszą uważać, aby ich stan zdrowia nie pogorszył się.

Jeżeli zdecydowałeś się na zmianę swojego starego fotela biurowego odwiedź stronę www.krzeslabiurowe.eu

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.