Coraz więcej osób w Polsce zajmuje się produkcją własnego alkoholu. Nie jest to jednak jedynie piwo czy wino, ale również cięższe alkohole, takie jak bimber. Nie jest to jednak sposób na to, by wytworzyć jak najtańszy alkohol, w produkcji znacznie tańszy od tego w sklepach, lecz coraz więcej osób skupia się na tym, by był on jak najwyższej klasy, jednocześnie znacząco prześcigając jakość oferowaną przez produkty na sklepowych półkach. Aby jednak przygotować naprawdę dobry bimber, konieczny będzie, często miedziany, destylator.
Spis treści
Wysoka jakość sprzętu – wysoka jakość alkoholu
Jeżeli chcemy przygotować naprawdę dobry alkohol, bardzo pomocne będzie wybranie naprawdę profesjonalnego sprzętu. W przypadku destylatorów często bardziej zaawansowane modele gwarantują prostszą i mniej pracochłonną czy mniej problematyczną pracę. Należy jednak pamiętać, że jakość kosztuje, zwłaszcza jeżeli chcemy kupić pewny sprzęt ze sklepu specjalistycznego. Jeżeli więc mamy ograniczony budżet, warto stawiać na tańsze rozwiązania znanych marek, jeżeli natomiast budżet jest większy – nie powinniśmy go oszczędzać właśnie na sprzęcie. To często od niego zależy nasz finalny sukces lub jego brak.
Gdzie kupować destylator i inną aparaturę do bimbru?
Jeżeli chcemy kupić destylator miedziany, lub wykonany z innego materiału, czy jakiekolwiek elementy elementów, czy części aparatury, idealnym wyborem zawsze będzie profesjonalny sklep, specjalizując się w sprzedaży aparatur do przygotowywania alkoholu. To właśnie tam możemy liczyć na sprzęt sprawdzony, który naprawdę będzie dobrym wyborem w danym budżecie cenowym. Często nieocenioną pomocą będzie również sama obsługa, która pomoże nam wybrać destylator dopasowany do naszych realnych potrzeb.
Należy pamiętać, że cena w przypadku aparatury do bimbru związana jest z jej jakością – w przypadku tanich destylatorów, ich jakość nie będzie zbyt wysoka. Brak kranu w kegu czy problemy z rozkręcaniem głowicy – oto co może nasz czekać, jeżeli zdecydujemy się na zakup przypadkowego, taniego, rzekomo profesjonalnego sprzętu do wytwarzania bimbru.
Jeżeli nasza wiedza jest jeszcze ograniczona, warto przeczytać więcej i o samych destylatorach, o sposobach ich działania, ale również o całym procesie destylacji. To pomoże nam albo w wyborze, albo chociaż w określeniu naszych realnych wymagań, a doborem samego sprzętu zajmie się już sprzedawca w danym sklepie specjalistycznym.
Jak kupić aparaturę do bimbru?
Najważniejsze jest określenie naszych realnych wymagań, ale i budżetu. Jeżeli jesteśmy świadomi, jak działa destylator na garnkach, i nie potrzebujemy rozwiązań bezobsługowych – warto wybrać to pierwsze. Jeżeli nie potrzebujemy kegów o pojemności 100 litrów, nie ma sensu w nie inwestować. Jeżeli jednak okaże się, że któreś z rozwiązań czy duża pojemność będzie dla nas dużym ułatwieniem, wtedy jak najbardziej warto postawić na droższe, bardziej zaawansowane czy większe rozwiązania. W przypadku osób podstawowych, takich, które chcą skupić się np. na nalewkach, nawet destylator typu pot still może być bardzo dobrym wyborem, o ile będzie on świadomy.
Często koszt aparatury do bimbru będzie związany z tym, ile bimbru będziemy mogli wyprodukować za jednym razem. Jeżeli będą to kegi, będą one mogły mieć pojemność do 100 litrów, jednak w przypadku szybkowarów, będzie ona znacznie mniejsza – około 15 litrów. Rozwiązaniem pomiędzy będą garnki, w ich przypadku pojemność może wynosić do około 35 litrów.
Plusem szybkowarów czy garnków będzie fakt, że mogą one zostać wykorzystane do zupełnie innych celów, niż destylacja. Przykładowo, duży garnek będzie również idealnym dodatkiem dla osoby, która warzy piwo i gotuje w nim brzeczkę. Warto również rozważyć, czy taki wybór sprzętu – spełniającego różne role – w naszym przypadku nie będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem, również pod kątem kosztów, ale równie ważne jest miejsce potrzebne na jego przechowywanie.
Destylator dla osób początkujących
Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z destylacją, paradoksalnie, warto wybrać najdroższy sprzęt – wynika to z tego, że jest on najprostszy w użyciu. Będzie to rozwiązanie na kegach, gdyż w ich przypadku będzie możliwość zamontowania grzałki elektrycznej, dzięki czemu cały proces będzie bardzo prosty w realizacji.
Wysokość kolumna rektyfikacyjna
Warto pamiętać, by dobrze zastanowić się, jaka wysoka powinna być kolumna rektyfikacyjna. Im będzie ona większa, tym lepiej z perspektywy samej destylacji, jednak zbyt wysoka kolumna może nie zmieścić się w każdym pomieszczeniu. Kolumna rektyfikacyjna ma często ponad 140 cm, po dodaniu do tego taboretu gazowego oraz samego destylatora, wynosić może być już naprawdę spora, i taka konstrukcja nie zmieści się np. w każdej piwnicy.
Głowica i wypełnienie kolumny rektyfikacyjnej
Aby przeprowadzić destylację, potrzebna nam będzie również odpowiednia głowica. Bardzo popularną opcją jest głowica „z zimnymi palcami” – ma ona wiele plusów, nie dość, że jest tania, to dodatkowo jej obsługa jest naprawdę bardzo prosta. Jej użycie będzie jednak miało wpływ na jakość końcową produktu, i niestety, niekoniecznie będzie ona bardzo wysoka. Głowica typu Nixona Stonea będzie idealnym wyborem dla tych osób, które chcą osiągnąć jak najwyższą jakość destylatu – głowica ta jest jednak droższa, a do tego wymaga ona naszej obsługi i uwagi, przez co cały proces będzie bardziej wymagający.
Na koniec nie można zapomnieć o zakupie katalizatora i odpowiedniego wypełnienia kolumny rektyfikacyjnej. Jako wypełnienie warto wybrać znane i sprawdzone sprężynki pryzmatyczne, dostępne w wielu sklepach specjalistycznych.
Źródło: Artykuł sponsorowany