Dezynfekcja w czasie pandemii COVID-19. Kiedy jest obowiązkowa

Dezynfekcja – kiedy jest obowiązkowa?

Zadaniem dezynfekcji jest całkowite usunięcie mikroorganizmów w powietrzu i na powierzchniach. Robi to się w przypadku występowania bakterii szkodliwych na zdrowia i środowiska. Są miejsca, gdzie możemy je spotkać sporadycznie, ale również bardzo często, jak nie zawsze. Dlatego istotne jest, aby obowiązkowo takie pomieszczenia dezynfekować. Gdzie należy to robić? Szczegóły poniżej.

Kiedy warto dezynfekować

Dezynfekcja jest zalecana w bardzo różnych okolicznościach. Pierwsze co przychodzi do głowy to oczywiście odkażenie miejsca lub powierzchni, gdzie przybywała osoba zakaźnie chora, np. po koronawirusie. Może to być łóżko, meble lub nawet całe pomieszczenie, w którym przebywał chory. Innym dość popularnym przypadkiem jest dezynfekcja w celu pozbycia się grzyba na ścianach i innych pomieszczeniach w obiekcie. Odkażanie pomaga również osobom z alergiami i uczuleniami, np. na pyłki w danym sezonie, bądź roztocza i kurz, które stale są obecne.

Warto przeprowadzić dezynfekcję w przypadku kupna lub wynajmu mieszkania – zwłaszcza, jeśli nie korzystamy z własnych mebli. Wielu decyduje się także na odkażanie okresowe, czyli np. raz do roku. Kompleksowa dezynfekcja mieszkania przynajmniej raz na rok pomoże utrzymać porządek od drobnoustrojów.

Kiedy dezynfekcja jest obowiązkowa

Wymienione wyżej przykłady należą do sytuacyjnych, czyli w wyjątkowych okolicznościach. Istnieją jednak miejsca, gdzie dezynfekcja musi zostać przeprowadzana regularnie dla bezpieczeństwa osób postronnych. Pierwszym takim miejscem, który przychodzi do głowy to oczywiście szpital, gdzie bakterii i wirusów jest mnóstwo, przez cały czas. Aby zarówno chorzy, jak i lekarze i odwiedzający placówkę byli bezpieczni, należy kompleksowo dezynfekować cały obiekt. Innym popularnym miejscem są hotele i inne budynki noclegowe. Korzysta z nich wiele ludzi, przez cały rok, dlatego odkażanie pomaga w utrzymaniu sterylności i zabezpiecza przed drobnoustrojami.

Równie istotnymi miejscami, gdzie dezynfekcja jest obowiązkowa to placówki edukacyjne i wychowawcze, czyli szkoły, przedszkola, żłobki, domy dziecka lub tzw. poprawczaki. Są równie zatłoczone co szpitale, w dodatku przez dzieci, które łatwo mogą się zarazić wirusami. To samo dotyczy sanatoriów i domów opieki, gdzie jest więcej osób starszych i schorowanych.

Obowiązkowa dezynfekcja powinna być przeprowadzana także w gabinetach kosmetycznych i odnowy biologicznej oraz w restauracjach.

Artykuł napisany we współpracy z One Trap – dezynfekcja Gdańsk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *