Klimatyzacja to gwarancja komfortu cieplnego nawet w najgorętsze dni, a także powietrza wolnego od różnego rodzaju pyłków, kurzu czy roztoczy. Zdarza się jednak, że w klimatyzowanych pomieszczeniach powietrze jest zbyt suche, przez co przebywające w nich osoby mogą odczuwać dyskomfort. Dlaczego klimatyzacja wpływa na osuszenie powietrza i jak poradzić sobie z tym problemem?
Spis treści
Klimatyzowane pomieszczenie = suchsze powietrze
Ochłodzenie powietrza nie jest możliwe bez jego jednoczesnego osuszenia. Wynika to ze sposobu działania klimatyzacji. Aby powietrze w pomieszczeniu mogło się ochłodzić, musi zostać przepuszczone przez znajdujący się w klimatyzatorze parownik. Kontakt powietrza z zimną powierzchnią parownika skutkuje wykropleniem wilgoci, która osadza się na urządzeniu, a powietrze się osusza. Woda powstała w procesie wykroplenia wilgoci spada na tackę ociekową, a następnie kierowana jest na zewnątrz. Wykraplanie się wilgoci to całkowicie naturalne zjawisko, które można zaobserwować na przykład w momencie wyciągnięcia z lodówki zimnego napoju w puszce lub butelce. Po kilkunastu sekundach na jego powierzchni pojawią się malutkie kropelki.
Jak poradzić sobie z problemem suchego powietrza?
Bardzo często… nie trzeba robić nic. “W większości przestrzeni, zwłaszcza domowych, panuje zbyt wysoka wilgotność powietrza, która wpływa negatywnie na zdrowie oraz samopoczucie człowieka, w skrajnych przypadkach powodując choroby układu oddechowego – tłumaczy specjalista z firmy WASO KLIM z Chorzowa, która świadczy usługi z zakresu klimatyzacji i wentylacji. Zbyt duża wilgotność oddziałuje niekorzystanie również na stan budynku, przyczyniając się między innymi do powstawania wykwitów grzybów na ścianach. Przed podjęciem działań mających na celu zwiększenie poziomu wilgotności warto się więc najpierw zastanowić, czy jest to w ogóle konieczne”.
Jeśli jednak domownicy lub pracownicy zaczynają skarżyć się na suchość oczu czy problemy z układem oddechowym, może to świadczyć o zbyt niskiej wilgotności w pomieszczeniu. Co to znaczy zbyt niska? Za taką uważa się wilgotność powietrza poniżej 40%. Z problemem tym można sobie poradzić na kilka sposobów:
- Zakup nawilżacza powietrza – najprostsza i najtańsza metoda. Nawilżacze „produkują” parę wodną, dzięki czemu wilgotność powietrza w pomieszczeniu wzrasta. Występują w kilku rodzajach.
- Poprawa wentylacji – częste używanie klimatyzacji w przestrzeni o słabej wentylacji to niemal gwarancja suchego powietrza. Wentylację można usprawnić poprzez montaż wywietrzników w oknach, częste wietrzenie pomieszczeń oraz rozszczelnienie okien.
Montaż rekuperacji – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja, dostarcza do wnętrza świeże powietrze i usuwa na zewnątrz powietrze zużyte, jednocześnie odzyskując część zgromadzonej w nim energii. W tandemie z klimatyzacją zapewnia czyste i odpowiednio nawilżone powietrze o każdej porze roku oraz wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie.
Źródło: Artykuł sponsorowany