Drewniane domki caałoroczne

Dlaczego warto zainwestować w całoroczne domki drewniane?

Osób decydujących się na inwestycję w domki całoroczne z drewna cały czas przybywa. Wznosi się je zdecydowanie szybciej niż tradycyjne budynki murowane, można też liczyć na niższe koszty. Domy drewniane już dawno przestały służyć wyłącznie jako obiekty letniskowe używane w sezonie letnim, obecnie wiele osób mieszka w nich przez cały rok i to niezależnie od warunków atmosferycznych. Na korzyść tego rozwiązania przemawia nie tylko ciekawy design, ale też przytulność, przyjazny mikroklimat, komfort życia.

Czy domki drewniane całoroczne to dobry wybór?

Mogłoby się wydawać, że domy drewniane nie sprawdzą się podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, szczególnie zimą, czyli podczas mroźnych dni. Są one jednak świetną alternatywą dla budynków murowanych i mogą w pełni sprostać tym samym wymaganiom. Wynika to przede wszystkim z dostępu do innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Domy drewniane są ekologiczne, energooszczędne, niezwykle przytulne, zapewniają komfort użytkowania. Nie ma problemu z dopasowaniem ich do potrzeb i preferencji domowników. Co więcej, w kwestii wytrzymałości niczym nie ustępują obiektom murowanym. Jeśli zostaną wykonane z dobrej jakości materiałów, prawidłowo postawione przez profesjonalną ekipę, to posłużą użytkownikowi w niezmienionej formie przez co najmniej 50 lat. Zachowują swoje pierwotne walory użytkowe i estetyczne, stając się długoterminową inwestycją. Należy też pamiętać o tym, że drewno można poddawać renowacji, co przekłada się na wydłużenie okresu żywotności surowca. Możliwe jest nawet wykończenie elewacji tynkiem, dzięki czemu domek z drewna jeszcze bardziej przypomina budynek murowany.

Co przemawia za wyborem domków całorocznych z drewna?

W przypadku domów drewnianych można mówić o bardzo wytrzymałej konstrukcji, która wyróżnia się świetnymi parametrami cieplnymi. Do jej usztywnienia stosuje się najczęściej płyty OSB/MFP. Nie trzeba martwić się nieprzyjemnym chłodem, co wynika z zastosowania folii wiatroizolacyjnej. Zabezpiecza ona też przed działaniem wilgoci, co gwarantuje zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach, zapobiega rozwojowi chorobotwórczych grzybów i pleśni. Warstwa termoizolacyjna przeciwdziała stratom ciepła, dzięki czemu nie trzeba martwić się wysokimi kosztami ogrzewania. Zaletą domów drewnianych jest to, że zapewniają one komfort termiczny niezależnie od warunków pogodowych. Latem jest przyjemnie chłodno, natomiast zimą konstrukcja chroni przed utratą ciepła. Energooszczędne domki drewniane mają ściany o grubości do nawet 35 cm. Budowa domu drewnianego jest stosunkowo szybka, a większość elementów powstaje w fabryce. Są one przywożone na plac budowy i montowane przez fachowców, co zajmuje zwykle zaledwie kilka tygodni. Co więcej, w przypadku budowy domu drewnianego warunki atmosferyczne nie mają większego znaczenia, prace mogą być wykonywane praktycznie o każdej porze roku. Jeśli komuś zależy na szybkim wprowadzeniu się do nowego domu, to warto postawić na domki drewniane.

Podsumowując, na korzyść domu z drewna całorocznego przemawia:
• Krótki czas budowy,
• Przyjazny mikroklimat,
• Dobra izolacja cieplna,
• Możliwość prowadzenia budowy przez cały rok,
• Łatwa przebudowa,
• Trwała konstrukcja,
• Wieloletnie użytkowanie,
• Brak wilgoci,
• Estetyka,
• Przystępna cena,
• Energooszczędność.

Dlaczego dom drewniany całoroczny to opłacalna inwestycja?

Do budowy domu drewnianego całorocznego stosuje się wyłącznie wyselekcjonowane, odpowiednio zabezpieczone drewno. Jego wilgotność nie może przekraczać 18%, co przeciwdziała kurczeniu i zginaniu się konstrukcji. Wystarczy, że drewno zostanie poddane komorowemu suszeniu, a będzie odporne na działanie pleśni, grzybów i robactwa. Z kolei impregnacja drewna zapieczenia je przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi. W drewnianym domu panuje przyjemna atmosfera, zdrowy mikroklimat. Możliwe jest też rozbudowanie domu lub przebudowanie go i to bez konieczności niszczenia ścian. Nie ma też problemu z wymienieniem/rozbudowaniem wewnętrznych instalacji. Wykończenie domu drewnianego wiąże się z mniejszymi kosztami niż tradycyjnego budynku murowanego. Wynika to między innymi z tego, że nie trzeba wykańczać ścian, a ich postawienie jest wliczone w cenę domu, to samo dotyczy stolarki wewnętrznej i zewnętrznej.

Domki drewniane całoroczne cena, czyli za ile można kupić nieruchomość?

Na cenę domku drewnianego całorocznego wpływa wiele czynników: m.in. metraż, rodzaj i jakość użytych materiałów, wykorzystane rozwiązania technologiczne, wyposażenie, projekt, design, sposób zagospodarowania powierzchni. Za niewielki domek mający powierzchnię 22 metrów kwadratowych zapłaci się nieco ponad 37 tysięcy złotych, w cenie zawarte są już okna, drzwi, ściany, drewniane konstrukcje dachowe i krokwie, deski podłogowe i tarasowe. Trzypokojowy domek drewniany całoroczny o powierzchni ponad 32 metrów kwadratowych można kupić już za niewiele ponad 50 tysięcy złotych. Z kolei na dom z drewna o metrażu 57 metrów kwadratowych z czterema pokojami wystarczy mieć niecałe 89 tysięcy złotych. Oczywiście należy najpierw zadbać o przygotowanie działki przed budową, wykonanie fundamentów (cena zależy od rodzaju, ukształtowania reliefu, możliwości dojazdu sprzętu). Doliczyć należy również koszty związane z podłączeniem niezbędnych instalacji (prąd, wodociągi, kanalizacja).

Domy kanadyjskie są tańsze w budowie, ceny zaczynają się już od 1500 złotych za metr kwadratowy. Droższe są domy z bali (średnio 2000 złotych za metr kwadratowy). Doliczyć trzeba koszt materiału, dachu, izolacji, okien i drzwi, wykończenia wnętrza, montażu. W przypadku domów drewnianych całorocznych do 35 metrów kwadratowych pod klucz można liczyć na bardzo atrakcyjne ceny, które zaczynają się średnio od 65 tysięcy złotych i kończą na 140 tysiącach. Droższym rozwiązaniem są domy całoroczne z poddaszem funkcjonalnym (100-140 tysięcy złotych). Całkowity koszt budowy może zostać zmniejszony, jeżeli wykorzysta się drewno klejone. Należy jednak mieć na uwadze to, że nie należy nadmiernie oszczędzać na materiałach konstrukcyjnych, izolacji ani ogrzewaniu. Lepiej będzie obniżyć koszty podczas wykańczania wnętrza.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *