Drzwi kasetonowe - czy warto je wybrać?

Drzwi kasetonowe czy gładkie – które wybrać?

Drzwi wewnętrzne pełnią wiele różnych istotnych funkcji. Przede wszystkim zapewniają wszystkim mieszkańcom czy użytkownikom danej nieruchomości poczucie prywatności oraz spokój na czas odpoczynku czy pracy. Stanowią również dopełnienie estetyki wnętrza oraz do pewnego stopnia mogą ograniczać przenikanie ciepła między pomieszczeniami. Jakie drzwi drewniane będą lepszym wyborem – kasetonowe, czy może gładkie?

Drzwi kasetonowe i gładkie – co to takiego?

Zanim przystąpimy do porównania drzwi kasetonowych i gładkich, należy wyjaśnić czym oba te typy się charakteryzują.

– “Różnica między nimi polega wyłącznie na rodzaju wykończeniu powierzchni – mówi przedstawiciel firmy Wiktorczyk – Drzwi gładkie, jak sama nazwa sugeruje, mają równą powierzchnię, pozbawioną ornamentów wykonanych w drewnie. Powierzchnia drzwi kasetonowych jest frezowana w taki sposób, by stworzyć w niej ozdobne zagłębienia, czyli tytułowe kasetony. Zagłębienia te mogą mieć różne kształty i wymiary i występować w różnej ilości, w zależności od modelu drzwi – kluczowa jest jednak kwestia zachowania symetrii”.

Co wybrać?

Pytanie o wybór drzwi kasetonowych czy gładkich to tak właściwie pytanie o to, które z tych rozwiązań pod względem estetycznym lepiej spisze się w naszym domu.

  • Drzwi kasetonowe dzięki bardzo ozdobnej powierzchni dobrze sprawdzą się przede wszystkim we wnętrzach urządzonych w klasycznym stylu, w których estetyka wnętrza budowana jest w dużej mierze na detalach.
  • Drzwi gładkie, choć również mogą być z powodzenie wykorzystane z klasycznych wnętrzach, lepiej spiszą się w bardziej nowoczesnej, dość surowej i opartej na prostej geometrii stylistyce – szczególnie dotyczy to drzwi w wersji bezprzylgowej.

Rodzaj wykończenia powierzchni drzwi nie ma większego wpływu na ich trwałość. Warto jednak zwrócić uwagę, że drzwi kasetonowe będą od nas wymagać więcej uwagi podczas sprzątania, ponieważ na krawędziach zagłębień będzie gromadzić się kurz.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze?

Niezależnie od tego, których z obu rozwiązań się zdecydujemy i które lepiej pasuje do naszego mieszkania czy domu, musimy przy wyborze wziąć pod uwagę, również inne czynniki, takie jak:

  • Kolor – najlepiej jeśli wszystkie drzwi w lokalu były tego samego koloru, unikniemy w ten sposób dysharmonii w estetyce. Oczywiście oznacza to, że musimy dopasować pod drzwi kolor ścian czy tapetę. Uniwersalnych rozwiązaniem są drzwi białe – należy ostrożnie podchodzić do drzwi w ciemnych odcieniach, ponieważ mogą one sprawiać, że wnętrze stanie się optycznie mniejsze, bardziej przytłaczające.
  • Przeszklenia – kształt, ilość oraz przeszkleń może mieć duży wpływ dla doświetlenia ciemniejszych pomieszczeń, np. zamkniętego korytarza. Dobrym rozwiązaniem są przeszklenia z matowego szkła, które przepuszcza światło, ale ogranicza widoczność pomieszczenia po drugiej stronie drzwi.
  • Klamki i zamki – powinny odpowiadać estetyce drzwi. Przy drzwiach gładkich spiszą się przede wszystkim proste elementy metalowe, im większa ilość detali na drzwiach kasetonowych, tym bardziej ozdobne klamki są zalecane.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *