Jak bezpiecznie podróżować samolotem w czasie pandemii COVID-19

Jak bezpiecznie podróżować samolotem w czasie pandemii COVID 19

W czasie pandemii COVID-19 samolot jest jednym z najbezpieczniejszych środków transportu. Linie pasażerskie przywróciły wiele lotów oraz przygotowały oferty specjalne, aby chociaż na chwilę wrócić do normalności w podróżach lotniczych. Na lotniskach i na pokładach maszyn pasażerskich obowiązują specjalne procedury bezpieczeństwa, które mają na celu ograniczenie możliwości zakażenia się koronawirusem. Poradzimy, jak podróżować samolotem w czasie pandemii COVID 19.

Jak pandemia COVID 19 wpłynęła na podróże samolotem

Koronawirus, który został odkryty mieście Wuhan w Chinach pod koniec 2019 roku, w ciągu zaledwie kilku miesięcy zmienił życie milionów ludzi na całym świecie. Aby ograniczyć rozprzestrzeniania się choroby COVID-19, wiosną roku 2020, wiele krajów wprowadziło lockdown, zamknęło granice, linie lotnicze zawiesiły loty krajowe i międzynarodowe, ludzie zostali praktycznie zamknięci w mieszkaniach. Ta sytuacja zaistniała także w Polsce. 

Na szczęście pierwsza fala epidemii została opanowana i pomimo kolejnych przypadków choroby, życie powoli wraca do normalności. W Polsce od czerwca 2020 samoloty pasażerskie zaczęły wracać na niebo. Loty krajowe w naszym kraju wznowiono 1 czerwca, a połączenia międzynarodowe 17 czerwca. Nie oznacza to jednak, że zagrożenie związane z pandemią COVID-19 minęło. Dlatego na lotniskach i w samolotach zostały wprowadzone  specjalne procedury, które mają na celu zminimalizowanie możliwości zarażenia się koronawirusem. 

Jak podróżować samolotem w czasie pandemii COVID 19

Decydując się na podróż lotniczą w czasie epidemii koronawirusa musimy przygotować się na się na wiele ograniczeń. Dotyczą one zarówno terminali lotniskowych jak i samych samolotów. 

Na lotniskach musimy nosić maseczki 

Na wszystkich lotniskach pasażerskich w Europie pasażerowie muszą nosić maseczki ochronne. Noszenie maseczek obowiązuje od wejścia do terminala lotniska początkowego, aż do opuszczenia terminala lotniska docelowego. Podróżni powinni również zmieniać maseczki co 4 godziny i regularnie myć oraz dezynfekować ręce. 

Konieczne jest również zachowanie dystansu społecznego – co najmniej 1,5 metra między osobami. 

Zasady bezpieczeństwa w terminalu lotniskowym

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa do terminalu mogą wejść jedynie pasażerowie, czyli osoby posiadające kartę pokładową lub rezerwację biletu na przelot. Każdemu pasażerowi mierzona jest temperatura ciała (nie może być wyższa niż 38 stopni Celsjusza).

Odprawa on-line

Większość wymaganych dokumentów przed odlotem warto wypełnić przez internet. Przede wszystkim warto odprawić się online oraz wypełnić oświadczenie zdrowotne dotyczące Covid 19. Dokumenty prawie zawsze dostępne na stronie internetowej linii lotniczej.

Zachowanie dystansu społecznego

Po odprawie możemy udać się prosto do gate’u lub zrobić zakupy. Również w tym przypadku należy przestrzegać zasad higieny – zasłaniamy usta i nos, dezynfekujemy ręce oraz używamy rękawiczek jednorazowych, a przede wszystkim zachowujemy dystans społeczny.

Te same procedury bezpieczeństwa obowiązują w terminalu lotniska docelowego. Po przylocie podróżni powinni opuścić terminal natychmiast po odebraniu bagażu.

Zasady bezpieczeństwa COVID-19 na pokładzie samolotu

W czasie pandemii COVID-19 na pokładzie samolotów pasażerskich obowiązkowe jest noszenie maseczek ochronnych w czasie całego lotu, a przy wielogodzinnych przelotach zmiana maseczki co 4 godziny. Od lipca została zniesiona zasada zajmowania miejsce w samolocie na tak zwaną “szachownicę”, dlatego możemy zajmować miejsca obok siebie. Istnieją również ograniczenia dotyczące serwowania posiłków na pokładzie. Napoje i przekąski są dostępne tylko w pojedynczych opakowaniach, a wydawanie ciepłych posiłków zostało zawieszone.

Przed wylotem warto sprawdzić warunki przekroczenia granicy konkretnego kraju docelowego i wcześniejsze wypełnienie wymaganych dokumentów oraz warunki przelotu określone przez konkretnego przewoźnika.

Tipy na wakacje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *