Dom jednorodzinny z białą elewacją

Jak często należy myć elewację?

Zewnętrzna część budynku, czyli elewacja ulega zabrudzeniu pod wpływem panujących warunków atmosferycznych, zanieczyszczonego powietrza, spalin i innych substancji unoszących się w powietrzu. Z oczywistych względów zabrudzona elewacja obniża estetykę obiektu, który jest niejednokrotnie wizytówką firmy lub instytucji. Czyszczenie elewacji jest wykonywane przez profesjonalne firmy, których pracownicy posiadają niezbędne kwalifikacje do pracy na wysokości. Jak często należy myć zewnętrzną część budynku?

Co wpływa na częstotliwość czyszczenia elewacji?

Pierwszym czynnikiem jest lokalizacja. W przypadku gdy nieruchomość znajduje się w centrum dużego miasta, blisko ruchliwej ulicy, którą każdego dnia przejeżdża tysiące samochodów, elewacja z pewnością będzie wymagała częstszego czyszczenia niż budynki zlokalizowane poza centrum. Kolejnym istotnym czynnikiem jest rodzaj elewacji. Niektóre materiały brudzą się szybciej niż inne i z tego powodu również wymagają częstszego czyszczenia. Firmy oferujące czyszczenie elewacji specjalizują się w usuwaniu zanieczyszczeń z praktycznie każdego budynku. Z jakich technik najczęściej korzystają pracownicy? Wszystko zależy od konkretnego obiektu. W wielu przypadkach stosuje się myjki ciśnieniowe. Precyzyjne ustawienie ciśnienia gwarantuje dokładne usunięcie wszystkich zabrudzeń i jednocześnie jest w pełni bezpieczne dla elewacji.

Co ile należy przeprowadzać czyszczenie elewacji?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od konkretnego budynku. W niektórych przypadkach mycie elewacji będzie konieczne co 12 miesięcy lub nawet częściej. Z kolei w innych sytuacjach wystarczy wykonać czynność co kilka sezonów. Warto dodać, czyszczenie elewacji powinno być przeprowadzane nie tylko ze względów estetycznych, ale również bezpieczeństwa.

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nagromadzona ziemia i liście są dobrym miejscem do rozwoju roślin. Te z kolei swoimi korzeniami mogą uszkodzić elewację i doprowadzić do nieszczelności obiektu. Co to oznacza w praktyce? Niestety zalanie i duże koszty związane z remontem. W trakcie czyszczenia usuwane są nie tylko widoczne zabrudzenia, ale również sprawdza się tak zwane miejsca trudno dostępne, w których mogą gromadzić się różne odpady. Warto dodać, że regularne czyszczenie elewacji sprzyja wczesnemu wykrywaniu uszkodzeń budynku. Takie podejście ogranicza koszty remontu do minimum.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *