Jak dbać o gwiazdę betlejemską

Gwiazda betlejemska, czyli poinsecja, stała się już jedną z obowiązkowych dekoracji w okresie Bożego Narodzenia. Ta piękna roślina dostępna jest w wielu kolorach, od białego po głęboką czerwień. Poinsecja może zdobić nasze mieszkania i biura nie tylko w grudniu. Wystarczy przestrzegać kilku zasad pielęgnacji, a gwiazda betlejemska będzie cieszyć nasze oczy aż do wiosny. Poradzimy, jak dbać o gwiazdę betlejemską.

Poinsecja. Jak dbać o gwiazdę betlejemską

Jak dbać o gwiazdę betlejemską?

Kupując gwiazdę betlejemską należy zwrócić uwagę na ogólna kondycję rośliny – liście powinny być sprężyste, bez uszkodzeń, a ziemia w doniczce wilgotna, ale nie bardzo mokra. Na szczycie pędów, wśród wybarwionych liści, powinny znajdować się małe, żółte kwiaty – ich obecność świadczy o świeżości rośliny.

Pielęgnacja poinsecji w domu nie jest trudna. Podstawowa zasada polega na nie przesuszaniu i nie zalewaniu bryły korzeniowej. Zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni, dlatego należy zawsze usuwać nadmiar wody spod doniczki. Roślina nie lubi także przeciągów. Doniczka powinna stać w jasnym i ciepłym miejscu.

Jeśli gwiazda betlejemska dobrze poczuje się w naszym mieszkaniu, jej pięknie wybarwionymi liśćmi będziemy cieszyć się aż do wiosny.

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej krok po kroku

Czerwona gwiazda betlejemska

Jak dbać o gwiazdę betlejemską

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej krok po kroku.

Instructions

  1. Światło
    Poinsecje potrzebują co najmniej sześciu godzin jasnego (ale nie bezpośredniego) światła słonecznego każdego dnia.
  2. Temperatura
    Rośliny te preferują temperatury od 20 do 25 stopni C w ciągu dnia, a w nocy potrzebują odrobiny chłodu, czyli temperatury od 15 do 19 stopni C. Niższe temperatury w nocy pomagają poinsecjom zachować piękny kolor liści szczytowych. Gwiazdę betlejemską należy chronić przed gwałtownymi zmianami temperatur oraz przeciągami.
  3. Podlewanie
    Gwiazda betlejemska potrzebuje wilgotnej, ale nie mokrej gleby. Rośliny najlepiej podlewać wodą o temperaturze pokojowej. Po podlaniu
    warto usunąć nadmiar wody ze spodka, tak żeby roślina nie stała w wodzie. Jeśli doniczka z poinsecją została owinięta folią dekoracyjną, należy usunąć folię z dna pojemnika, tak aby woda mogła spłynąć przez roślinę.


Gwiazda betlejemska, wilczomlecz nadobny, czyli poinsecja, to piękna roślina w rodziny wilczomleczowatych, która na stałe zagościła w naszych domach w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Roślina pochodzi z Meksyku, gdzie w naturalnych warunkach kwitnie w grudniu, tworząc szkarłatne połacie na zboczach gór. Wybarwione poinsecje tak zachwyciły pierwszych chrześcijańskich misjonarzy Meksyku, że włączyli te cudowne kwiaty w ceremonie adwentowe i inne ceremonie kościelne. Od tego momentu zaczęło się łączenie wilczomleczy ze świętami Bożego Narodzenia. Poinsecje zostały w połowie XIX wieku sprowadzone do Ameryki Północnej przez botanika i pierwszego ambasadora USA w Meksyku, Joela Poinsetta. Stąd też nazwa tych roślin – poinsettia, czyli poinsecja. Natomiast nazwa gwiazda betlejemska wywodzi się bezpośrednio z Meksyku, gdzie kwiaty te uznawane są za symbol Gwiazdy Betlejemskiej.

Tak naprawdę czerwone „kwiaty” poinsecji to wybarwione liścia. Prawdziwe kwiaty są drobne i znajdują się na wierzchołkach pędów.  

Czy gwiazda betlejemska jest trująca

Poinsecje nie są trujące. Spożycie dużej ilości liści u dorosłego człowieka spowodowałoby dyskomfort w żołądku, podobnie jak w przypadku wielu innych roślin. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, należy szybko wypłukać usta wodą.  Biały sok, jak u większości wilczomleczy, może być drażniący dla ludzi lub zwierząt; po kontakcie z nim należy umyć dotknięty obszar mydłem i wodą. Oczywiście, jeżeli wystąpi jakakolwiek gwałtowna reakcja należy jak najszybciej udać się do lekarza lub wezwać pogotowie.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.