Kwitnąca różowa kalia doniczkowa

Jak dbać o kalię doniczkową po przekwitnięciu?

Kalia doniczkowa przekwitła? Wystarczy odpowiednio zadbać o cantedeskię, aby znów cieszyć się jej cudownymi kwiatami. Po przekwitnięciu kalii, warto wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych, aby zapewnić roślinie dobre warunki do regeneracji i ponownego zakwitnięcia.

Kalia w doniczce i w ogrodzie

Kalia, znana jako cantedeskia, kalla lub kalijka, to piękny kwiat, który przez swoje bardzo dekoracyjne liście i piękne kwiaty, stanowi stylową ozdobę każdego mieszkania. Najpopularniejszym gatunkiem kalii, który uprawiamy w domach, jest kalia etiopska (Zantedeschia aethiopica). Ta niezwykle dekoracyjne roślina najczęściej kwitnie zimą. W Polsce kalię najczęściej uprawia się w doniczkach w pomieszczenia, jednak coraz bardziej popularna staje się jej uprawa w ogrodzie. Oczywiście na zewnątrz możemy hodować cantedeskie jeżeli sprzyjają temu warunki meteorologiczne. Musimy pamiętać, że kalla to roślina egzotyczna, która rośnie w ciepłym klimacie.

Kiedy kwitnie kalia?

W warunkach domowych kalie najczęściej kwitną zimą. Pierwsze kwiaty cantedeskii można zauważyć już na przełomie grudnia i stycznia, a utrzymują się one na grubych łodygach aż do kwietnia. Chociaż w sprzedaży kwitnące kalie doniczkowe dostępne są przez cały rok. Kalie posadzone w ogrodzie zaczynają kwitnąć na początku czerwca.  

Kalia to roślina wieloletnia i jej pięknymi kwiatami możemy cieszyć się każdego roku, wystarczy tylko odpowiednio zadbać o cantedeskię, gdy skończy kwitnąć.

Kalia - okaz kwitnący oraz roślina, które przekwita
Kalia – okaz kwitnący oraz roślina, które przekwita / Fot. Canva.com

Jak dbać o kalię doniczkową po przekwitnięciu?

Po przekwitnięciu kalię doniczkową warto odpowiednio pielęgnować, aby zapewnić jej właściwe warunki do regeneracji i ponownego zakwitnięcia. Oto kilka wskazówek, które pomogą nam zadbać o cantedeskię, kiedy skończy kwitnąć.

Przycinanie

Po przekwitnięciu przycinamy obumarłe kwiaty, aby poprawić estetykę rośliny i zachęcić do wzrostu nowych pędów. Przycinanie kalii powinno być wykonywane delikatnie, aby nie uszkodzić zdrowych liści i łodyg.

Ograniczenie podlewania 

Po przekwitnięciu i przycięciu kwiatów redukujemy podlewanie. Kalia preferuje wilgotne podłoże podczas okresu wzrostu i kwitnienia, ale po przekwitnięciu ograniczenie ilości wody pomoże zapobiec nadmiernemu namnażaniu się grzybów i zgniłym korzeniom.

Zimowanie 

Po okresie kwitnienia można rozważyć zimowanie cantedeskii. W tym okresie kalia będzie przechodzić w stan spoczynku, a jej aktywność wzrostowa będzie ograniczona. W trakcie zimowania ograniczamy podlewanie i unikamy nadmiernego nawożenia. Możemy także obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, w którym rośnie kalla.

Ograniczenie nawożenia

W okresie aktywnego wzrostu, od wiosny do jesieni, można regularnie nawozić kalię doniczkową nawozem przeznaczonym do roślin kwitnących. Natomiast kiedy roślina przekwitnie, ograniczamy dokarmianie kalii i pozwalamy roślinom odpocząć. 

Odpowiednie stanowisko

Po okresie kwitnienia musimy zapewnić kaliom odpowiednie stanowisko do regeneracji. Kalia doniczkowa preferuje jasne, ale rozproszone światło, dlatego warto umieścić ją w miejscu, gdzie będzie miała dostęp do dostatecznej ilości światła słonecznego. Unikamy bezpośredniego nasłonecznienia, ponieważ może to spowodować przypalenie liści.

Czy kalia znowu zakwitnie?

Przy odpowiedniej pielęgnacji kalia doniczkowa powtórzy kwitnienie. Wymaga to jednak, aby po przekwitnięciu zadbać o cantedeskie we właściwy sposób. Należy pamiętać o przycinaniu, zredukowaniu podlewania, ewentualnym zimowaniu, zapewnieniu odpowiednich warunków świetlnych i ograniczeniu nawożenia. Dzięki tym zabiegom pomożemy naszej roślinie w regeneracji i pobudzimy ją do kolejnego kwitnienia.

Kwitnąca cantedeskia w doniczce
Kwitnąca cantedeskia w doniczce / Fot. Canva.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *