Zielony, równo skoszony oraz zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu i działki. Mimo tego, że to drzewa, krzewy czy rabaty urozmaicają oraz kreują styl naszej przestrzeni, to właśnie wypielęgnowany trawnik jest podstawą, bez której nie uzyskamy oczekiwanego efektu. W okresach letnich, kiedy upałów nie brakuje, utrzymanie trawnika w dobrym stanie to bardzo trudne zadanie. O czym warto pamiętać?
Spis treści
Odpowiednie koszenie
Najważniejszym zabiegiem, o którym nie możemy zapomnieć, jest systematyczne przycinanie trawnika. Wiele osób twierdzi, że to wręcz banalny proces. Prawda jest jednak taka, że prawidłowe koszenie, jest nieco trudniejsze, niż mogłoby nam się wydawać. Dlaczego? Wiele osób powiela ten sam błąd, jest nim zbyt krótki przycinanie trawnika. Nie powinniśmy schodzić poniżej 4 centymetrów lub odsłonimy delikatne obszary trawy. W przypadku, gdy mamy do czynienia z okresem letnim, zostaną ona bardzo szybko wysuszone, a nasz trawnik zamieni się w ściernisko.
Następnym błędem, jaki jest równie często popełniany, to przycinanie bardzo wysokiej trawy na oczekiwaną przez nas długość wynoszącą około 5 centymetrów. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest kilkukrotne koszenie, dzięki czemu stopniowo będziemy zbliżali się do oczekiwanego efektu. Nie możemy także zapomnieć, że ostrza kosiarki powinny być zawsze ostre, dzięki czemu będą w stanie równomiernie przycinać trawnik, zamiast go szarpać. Warto również zaznaczyć, że najlepsze pora na korzenie to wieczór lub też poranek.
Regularne podlewanie trawnika
Nie ma co się oszukiwać, lato to bardzo trudny okres dla naszego trawnika. Upały, które występują na zmianę z bardzo obfitymi deszczami, sprawiają, że życie trawy jest naprawdę niełatwe. W przypadku, gdy sezon jest bardzo suchy oraz gorący to należy systematycznie nawadniać nasz trawnik. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie dość, że unikniemy jego wyschnięcia, to jeszcze zapobiegniemy pojawieniu się mrówek. Nie możemy jednak zapomnieć, że jeśli lato jest burzowe, a co za tym idzie, deszczowe, to powinniśmy podlewać z umiarem. W przeciwnym razie nasz trawnik może nabawić się chorób grzybiczych.
Co więcej, stale zwiększona wilgotność trawy może także spowodować rozprzestrzenianie się mchu. Tak, jak w przypadku każdej rośliny ogrodowej, nie powinniśmy podlewać murawy w ciągu dnia. Najlepiej, robić to wieczorem lub rano. W tym momencie dnia parowanie jest nieduże, zatem większa ilość wody dostanie się w głąb ziemi. Świetnym sposobem może okazać się system nawadniania wody. Jedyne co musimy zrobić, to odpowiednie go zaprogramować, a później nie musimy się już niczym przejmować.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Lato to czas, w którym trawnik bardzo intensywnie wzrasta. Jeśli chcemy, aby miał on dostęp do wszelkich niezbędnych substancji, powinniśmy zapewnić mu odpowiednie nawozy mineralne. W zależności od tego, na jaki nawóz się zdecydujemy, będziemy musieli zastosować się do różnych zasad jego stosowania. Tak zwane wolno działające środki należy na trawniku rozprowadzić jedynie raz. Najlepiej przeprowadzić tę czynność w czasie wiosny. Pozostałe substancje powinniśmy stosować od czterech do sześciu tygodni. Nie możemy również zapomnieć, że konieczne jest podlewanie trawnika zaraz po jego nawożeniu. Zanim weźmiemy się do pracy, warto także zerknąć na pogodę. Proces ten najlepiej przeprowadzać w pochmurne dni.
Jak widać, dbanie o trawnik w okresie letnim, wymaga od nas nieco wysiłku. Możemy być jednak pewni, że te działania zaowocują piękną, zieloną oraz elegancką murawą, które będzie wielką ozdobą dla naszego ogrodu.
Autor: Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu |