Trawnik. Co robić, aby nasza trawa wyglądała świetnie

Jak dbać o trawnik?

Angielskie trawniki są po prostu idealne. Przypominają nam one miękkie kobierce, dlatego każdy z nas chciałby mieć podobny u siebie w ogródku. Prawda jest jednak taka, że żaden trawnik sam z siebie nie będzie się tak prezentował. Konieczna jest poprawna pielęgnacja, która będzie nas kosztowała nieco wysiłku. Co robić, aby trawnik wyglądał jak z obrazka?

Jak poprawnie kosić trawę?

Nie ma co się oszukiwać, koszenie trawnika to bardzo istotny proces. Dzięki niemu jesteśmy w stanie cieszyć się piękną oraz zadbaną murawą, której tak pożądamy. Co więcej, zabieg ten sprawia, że jest ona pobudzana do gęstego wzrostu, co jest niemałą zaletą. Mimo tego, że wiele osób uważa koszenie za bardzo prostą czynność, to możemy wyróżnić kilka pułapek, które ją nieco skomplikują. Co robić, aby nasza trawa wyglądała świetnie?

Przede wszystkim należy ją systematycznie kosić. Oczywiście to, jak często będziemy to robili, jest zależne od konkretnego miesiąca, a co za tym idzie, tempa rośnięcia trawy. Kiedy mamy do czynienia z okresami największego wzrostu, z kosiarki należy korzystać nie mniej niż raz w tygodniu. Koszenie trawnika należy rozpocząć w okolicach kwietnia, a zakończyć dopiero na początku jesieni. Jednym z wielu błędów, jaki jest popełniany przez sporą liczbę osób, jest zbyt mocne ścinanie trawnika. Kiedy mamy do czynienia z nowo posadzoną murawą, warto ją skosić dopiero wtedy, kiedy osiągnie długość nie mniejszą niż 8 cm. Na samym starcie należy skracać ją do wysokości około 6 centymetrów, a kiedy będzie już nieco starsza, do nie mniejszej niż 4 cm.

Podlewanie trawy – co warto wiedzieć?

Kiedy mamy do czynienia ze sporymi upałami, należy podlewać trawę co około 2 do 3 dni. Błędem jest przeprowadzenie tej czynności częściej, co prowadzi do jej wypadania oraz gnicia. Co więcej, powierzchowne oraz szybkie zwilżanie ziemi nie prowadzi do niczego dobrego, gdyż woda nie będzie miała nawet szansy, aby dotrzeć do niżej położonych warstw gleby. Takie działanie, zamiast zasilić korzenie trawy, sprawi, że drobne chwasty oraz mech zaczną silnie wzrastać. Kiedy podlewać trawnik? Najlepiej robić to rano, czy też wieczorem. W przypadku, gdy zrobimy to w największy upał, woda po prostu wyparuje, czego byśmy nie chcieli.

Wiosenna pielęgnacja, czyli aeracja oraz wertykulacja

Kiedy nadejdzie wiosna, należy zrobić wszystko, aby po ciężkiej zimie pobudzić nasz trawnik do życia. Na samym starcie należy zebrać gałęzie, śmieci, a także zaschnięte źdźbła trawy. Kiedy już to zrobimy, możemy przejść do wertykulacji oraz aeracji.

Pierwszym z tych procesów będzie wertykulacja, która polega na pionowym nacięciu darni. W tym celu wykorzystujemy weltykulator, czy też specjalne grabie. Dzięki temu zabiegowi, które należy przeprowadzać na początek wiosny oraz w czasie jesieni, zapewniamy naszemu trawnikowi solidne warunki do wzrostu. Zaraz po wertykulacji nachodzi czas na aerację. Polega ona na dość głębokim nakłuwaniu darni za pomocą odpowiedniego sprzętu. Mogą to być na przykład widły. Jeśli jednak nasze podwórku jest dość duże, konieczne będzie zaopatrzenie się w aerator, który solidnie napowietrzy naszą murawę.

Jak nawozić trawnik?

Nawożenie to czynność, która powinna być wykonywana nie mniej niż 2 razy w roku. Dzięki niej zapewnimy naszemu trawnikowi taką ilość składników odżywczych, jaką potrzebuje. Najważniejsze jest to, aby wybrać odpowiedni preparat. W przypadku, gdy wybieramy nawóz wiosenny, należy zwrócić uwagę na sporą zawartość azotu. Z kolei w trakcie jesieni warto postawić na preparat, w którym nie zabraknie fosforu odpowiedzialnego za wzmocnienie trawnika.

Autor publikacji
Artykuł powstał przy współpracy z właścicielem strony aeratorwplynie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *