Zabawa z dzieckiem przy stole

Jak dobrać właściwą zabawkę do wieku dziecka?

Zabawa to jeden z najważniejszych elementów aktywności każdego małego dziecka. Wybranie odpowiednich zabawek dla malucha będzie miało duży wpływ na dalszy rozwój dziecka, na kształtowanie się jego gustu oraz na szybkość zdobywania nowych umiejętności. Z racji tego, że zabawa pełni tak ważne funkcje w rozwoju dzieci, dobór odpowiednich zabawek odgrywa naprawdę ważną rolę. Podstawowym kryterium wyboru powinien być wiek dziecka i to, czy dana zabawka na pewno będzie dla niego odpowiednia. W naszym artykule dokładniej opisujemy, dlaczego jest to tak ważne i na co koniecznie należy zwracać uwagę wybierając zabawki, które będą idealne dopasowane do wieku dziecka.

Dlaczego dostosowanie zabawki do wieku dziecka jest tak bardzo ważnym kryterium wyboru?

Dobór zabawki do wieku dziecka jest ważny z dwóch powodów. Najważniejsze jest to, żeby zabawka była po prostu na pewno bezpieczna dla dziecka. Dotyczy to przede wszystkim małych dzieci, które nie powinny się bawić zabawkami, w których znajdują się także małe i bardzo małe elementy. Groziłoby to bowiem tym, że dziecko podczas zabawy mogłoby je spróbować połknąć, a to groziłoby udławieniem się. Kwestia dopasowania zabawek do wieku dziecka jest też z resztą wzięta pod uwagę także w obowiązujących przepisach. Teraz już każda dopuszczona do sprzedaży zabawka musi już mieć wyraźnie zaznaczone dla dzieci, w jakim wieku jest przeznaczona. Przydzielenie zabawki do konkretnej grupy wiekowej jest zależne m.in. od tego, z jakich materiałów jest ona wykonana, czy ma jakieś małe elementy oraz w jaki sposób można się nią bawić.

O kwestię dopasowywania zabawek do odpowiednich grup wiekowych zapytaliśmy naszego rozmówcę, doradcę klientów z internetowego sklepu z zabawkami Krainazabawy.pl, oto co nam powiedział:

“Dopasowanie zabawek do konkretnych grup wiekowych według wielu rodziców ma znaczenie wyłącznie w przypadku bardzo małych dzieci, czyli takich, które nie skończyły jeszcze 3 lat. Nie jest to jednak prawda, ponieważ oprócz bezpieczeństwa maluchów, kryterium wiekowe jest dla rodziców także wskazówką, czy dla ich dziecka zabawa daną zabawką będzie się naprawdę wiązała z rozrywką. Zarówno zbyt prosta, jak i zbyt skomplikowana zabawka szybko bowiem może sprawić, że dziecko rzuci ją w kąt i zacznie się bawić czymś innym, a tego przecież byśmy nie chcieli”.

To w takim razie czym powinny się bawić małe dzieci? Jakie zabawki wybrać dla niemowlaków i dzieci, które dopiero zaczynają się uczyć chwytać przedmioty czy chodzić, a jakie dla nieco starszych dzieci, które już np. chodzą do przedszkola?

Jakie rodzaje zabawek będą odpowiednie dla małych i bardzo małych dzieci?

Dla niemowlaków i dzieci w wieku do lat 3 wybrane zabawki powinny być proste, a jednocześnie też wzbudzać w dziecku duże zainteresowanie. W tym wieku bardzo dobrym wyborem będą przeznaczone dla niemowlaków i dla małych dzieci zabawki edukacyjne. Zabawa dzieci w tym wieku ma na celu stymulowanie rozwoju ich zmysłów. Dziecko dopiero zaczyna się uczyć odróżniać kształty i kolory. Zmysł dotyku pozwala mu odróżniać od siebie różne materiały, a zmysł słuchu rozpoznawać różne przedmioty, zwierzęta i różnych ludzi. Dla dzieci w tym wieku dobrym wyborem będą więc proste zabawki, np. maty edukacyjne, zawieszane nad łóżeczkiem kolorowe, wygrywając spokojne melodie karuzele czy zabawki pluszowe. Wraz z rozwojem dziecka będzie można oczywiście dodawać kolejne zabawki, ale nie powinniśmy się z tym tak bardzo spieszyć.

Jakie zabawki najlepiej jest wybrać dla przedszkolaka?

Dzieci, które już chodzą do przedszkola, pierwszy etap rozwoju mają już za sobą i zaczynają mieć też już nieco inne potrzeby. W tym wieku dziecko cały czas lubi się jeszcze bawić z rodzicami, ale oprócz tego zaczyna już także spędzać więcej czasu z rówieśnikami oraz bawić się samo. Nieco różnią się też już stosowane przez dziecko zabawki. Dziewczynki w wieku przedszkolnym uwielbiają się np. bawić lalkami, m.in. niezwykle popularnymi już od bardzo dawna lalkami Barbie czy imitującymi nieco opiekę nad dzieckiem lalkami interaktywnymi Baby Born. Chłopcy z kolei zaczynają się bawić samochodami, wozami strażackimi orz zaczynają układać klocki LEGO, na początku LEGO Duplo, a później już nieco bardziej skomplikowane modele. Wszystkie dzieci w tym wieku uwielbiają też oglądać bajki, dlatego też niezwykle dużą popularnością zaczynają się w tym wieku cieszyć zabawki z bohaterami, budowlami lub innymi motywami z oglądanych w telewizji filmów i seriali animowanych.

Czy powinniśmy ograniczać dzieciom możliwość zabawy? Zdecydowanie nie. Jest to bowiem element, który pozwala dziecku poznawać otaczający go świat, rozwija w nim wyobraźnię i wpływa na rozwój kreatywności.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *