Ścieżka w ogrodzie wykonana z gruzu

Jak kreatywnie wykorzystać gruz?

Osoby przeprowadzające remont, w większości przypadków muszą zmierzyć się z resztkami w postaci gruzu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby się go pozbyć, konieczne jest zamówienie specjalnego kontenera, który następnie zostanie zabrany przez firmę i jeśli to możliwe, ponownie przetworzony lub składowany w odpowiednim miejscu. W wielu przypadkach wywóz gruzu może okazać się konieczny w znacznie mniejszym zakresie niż początkowo zakładaliśmy lub w ogóle niepotrzebny. Istnieje bowiem sporo sposobów na wykorzystanie materiału.

Gruz w ogrodzie – co można z nim zrobić?

Ponowne użycie gruzu jest doskonałym przykładem upcyklingu, czyli przetworzenia niepotrzebnej rzeczy/surowca i przydzielenie mu nowej funkcji. Ma on wiele korzyści zarówno środowiskowych, jak i związanych ze zwyczajną oszczędnością. Mieszkańcy bloków najczęściej decydują się na wywóz gruzu, gdyż po prostu nie mają co z nim zrobić. Jeśli jednak dysponujemy ogrodem czy działką, mamy spore pole do popisu.

  • Jednym z prostszych sposobów, przy którym jednocześnie można wykazać się sporą kreatywnością jest ułożenie skalniaka. Usypana skarpa ożywi nasze podwórko, zwłaszcza jeśli dodatkowo posadzimy na niej rośliny. W tym przypadku gruz należy położyć na samym spodzie. Górną warstwę stanowi ziemia.
  • Jeśli od dawna marzył Ci się taras lub altanka, dysponując materiałem na fundamenty, jesteś w stanie znacznie przyspieszyć prace. Co więcej, gruz przyda się także jako materiał pod garaż lub pod dowolne inne miejsce, które chcemy utwardzić. Kolejnym pomysłem jest ścieżka spacerowa, chodnik lub podjazd do garażu.
  • W ogrodzie niejednokrotnie gromadzi się woda, co wynika np. z obecności nieprzepuszczalnych nawierzchni. Zamiast decydować się na wywóz gruzu, można wykorzystać materiał do wykonania drenażu. W tym celu wykopuje się dół, a następnie zasypuje go gruzem.

Co jeszcze można zrobić z gruzem?

Gruz okaże się bardzo przydatny podczas niwelacji, czyli wyrównywania terenu, np. na działce. Niejednokrotnie okazuje się, że niektóre miejsca trzeba nadsypać. Oczywiście najpierw trzeba dokładnie przemyśleć całą kwestię, gdyż jeśli w danym miejscu planujemy w późniejszym okresie jakiekolwiek prace ziemne, obecność gruzu znacznie je utrudni. Kolejnym pomysłem jest utwardzenie powierzchni pod grill murowany. Warto pamiętać, że wspomniany upcykling ma wiele zalet, jednak jeśli nie mamy czasu i chęci na tego typu czynności lub po prostu ilość śmieci jest tak duża, że nie mamy szansy w pełni ich wykorzystać, najlepiej zdecydować się na wywóz gruzu.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Usuń Gruz – wywóz gruzu Poznań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *