Kucharz kroi cebulę w półkrążki nożem szefa

Jak kroić cebulę – w piórka, ósemki, kostkę, krążki, ćwiartki. Krojenie cebuli bez łez

Cebula w piórka, kostkę, krążki lub ósemki. Krojenie cebuli to koszmar wielu kucharzy – nie tylko tych domowych. Jak kroić cebulę, aby uniknąć łez, nie pokaleczyć palców i osiągnąć zmierzony efekt? Oto nasz poradnik krojenia cebuli. 

Krojenie cebuli

Do krojenia cebuli potrzebna jest przede wszystkim duża deska, najlepiej drewniana i duży, ostry nóż – idealny będzie “nóż szefa”. Im większa deska, tym wygodniej się kroi. Ostrze noża powinno mieć co najmniej 20 cm długości. 

Jak kroić cebulę w kostkę

Cebulę obieramy z łusek i odcinamy sterczące korzenie, ale pozostawiamy “piętkę”. Następnie cebulę przekrawamy pionowo na pół – od korzenia do czubka. W każdej połówce nacinamy cienkie plastry wzdłuż włókien, ale nie do końca, tylko tak, żeby trzymała je “piętka”. Następnie kroimy tę samą połówkę w poprzek włókien. Wtedy cebula rozpadnie się na drobne kosteczki. Końcówki poświęcamy, chyba że ktoś ma czas je również cierpliwie pokroić.

Uwaga: Cebula posiekana w odwrotnej kolejności gorzknieje podczas smażenia!

Połowa czerwonej cebuli pokrojona  w kostkę
Czerwona cebula pokrojona w kostkę

Krojenie cebuli w piórka

Jak kroić cebulę w piórka? Krojenie cebuli w piórka rozpoczynamy od przecięcia obranej cebuli wzdłuż na dwie części. Odcinamy końcówkę (“piętkę”). Połówkę cebuli kładziemy płasko na desce i ostrym nożem kroimy cienkie plasterki zgodnie z kierunkiem włókien, zaczynamy od prawej strony i kroimy do lewej. Gdy dojedziemy do połowy i krojenie jest utrudnione, możemy cebulę położyć szerszą stroną na desce i dalej kroić wzdłuż włókien. Szerokość plasterków (piórek) dobieramy do własnych potrzeb.

Jak pokroić cebulę w krążki

Cebula pokrojona w krążki to klasyczny dodatek do hamburgerów, a także warzywo, które można panierować i smażyć w głębokim tłuszczu.  

Obraną cebulę pozostawiamy w całości, odkrawamy tylko cienki plasterek z boku warzywa, w miejscu największego wybrzuszenia. Dzięki temu cebula będzie stabilnie leżała na desce. Teraz ostrym nożem odkrawamy plasterki (krążki), zaczynając od góry cebuli, czyli miejsca, gdzie wyrastają liście. 

Żółta cebula pokrojona w krążki
Cebula pokrojona w krążki

Cebula pokrojona w ósemki. Jak kroić cebulę w ósemki?

Krojenie cebuli w ósemki to nic innego jak przekrojenie cebuli na 8 części. Tak pokrojona cebula wygląda bardzo dekoracyjnie, szczególnie w daniach rustykalnych, potrawach z grilla lub przysmakach pieczonych w piekarniku. Jak pokroić cebulę w ósemki? To nic trudnego. Najłatwiej zrobić cebulę w ósemki krojąc najpierw cebulę na połowy, następnie każdą z nich znowu na połowy (wówczas powstaną ćwiartki). W kolejnym kroku każdą ćwiartkę znowu kroimy na połowy i otrzymujemy osiem kawałków cebuli, czyli cebulę w ósemki. Krojenie cebuli w ósemki najlepiej zacząć od obrania cebuli i odcięcia korzenia. Tak samo możemy pokroić np. cytryny (np. do ryby), pomarańcze, jabłka, pomidory lub jajka na twardo.

Krojenie cebuli w ósemki rozpoczynamy od przekrojenia jej na połówki
Krojenie cebuli w ósemki rozpoczynamy od przekrojenia jej na połówki / Fot. Canva.com

Jak uniknąć łez podczas krojenia cebuli?

Jedno jest pewne: łez nie da się uniknąć – krojenie cebuli bez łez jest niemożliwe! Wilgotna deseczka i nóż sprawią, że łzy może będą mniej obfite. Trzeba pamiętać o tym, że świeżo zebrana cebula jest ostrzejsza.

Czy jest jakiś sposób na łatwiejsze obieranie cebuli? Trzeba ją włożyć na krótko do letniej wody. To samo dotyczy czosnku.

Jaki rodzaj cebuli do czego?

  • Cebula biała: jest najłagodniejsza i używamy jej do delikatnych sosów oraz do posypywania prostych przekąsek lub sałatek.
  • Czerwona cebula: jest lekko pikantna, używamy jej przede wszystkim do dekoracji, np. sałatki ziemniaczanej, kawioru, tatara.
  • Żółta cebula: jest najostrzejsza, ma jednak wszechstronne zastosowanie. W kuchni polskiej to najpopularniejszy rodzaj cebuli serwowany na surowo i w daniach na ciepło – jako cebula smażona, gotowana i duszona. Jeżeli chcemy podawać żółtą cebulę na surowo (np. do śledzi w śmietanie) dobrze jest sparzyć ją lub zblanszować. Cebula jest także niezbędnym składnikiem potraw duszonych, smażonych i pieczonych, np. jajecznicy, ragout, lecza, gulaszu, a także pieczeni (np. wołowej i wieprzowej).

Wymienione wyżej rodzaje cebuli z łatwością znajdziesz w ofercie sklepów spożywczych. Warto zawsze sprawdzać aktualne gazetki promocyjne, ponieważ tania cebula pojawia się w nich bardzo często.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *