Starsza pani wraz z opiekunką w prywatnym domu seniora

Jak przygotować seniora do pobytu w prywatnym domu seniora?

Prywatny dom seniora zapewnia pomoc dostosowaną do konkretnej sytuacji seniora. Innej troski wymaga osoba leżąca, innej – ktoś samodzielny. Można potrzebować opieki przez kilka godzin w ciągu dnia, przez kilka dni lub tygodni bądź na stałe. Pobyt osoby starszej w domu opieki niesie ze sobą szereg korzyści, lecz decyzja o zamieszkaniu w nim bywa emocjonalnie trudna. Warto popatrzeć na sytuację zarówno pod względem praktycznym, jak i uczuciowym.

Jakich trudności może doświadczać rodzina opiekująca się seniorem?

Pragniemy zapewnić naszym bliskim opiekę, spokój i bezpieczeństwo w jesieni ich życia. Jednak w praktyce może być to trudne do zrealizowania. Często senior wymaga regularnej lub stałej obecności oraz kompleksowej opieki (pomocy w zakupach czy sprzątaniu, ale też przy jedzeniu, ubieraniu, czynnościach fizjologicznych, a nawet potrzebuje ochrony przed autodestrukcyjnym zachowaniem, gdy ma poważne problemy zdrowotne). Rodzina może nie być w stanie podołać temu zadaniu z kilku powodów:

  • braku sił (opiekunowie seniorów sami bywają seniorami),
  • narastającego, długofalowego zmęczenia psychicznego,
  • wykonywania pracy zawodowej,
  • konieczności zajęcia się innymi członkami rodziny, np. opieki nad małymi dziećmi,
  • wypadków losowych (np. ciężkiej choroby opiekuna),
  • braku możliwości wspólnego zamieszkania z seniorem,
  • brak możliwości częstego kontaktu (pomocy w robieniu zakupów, załatwianiu wizyt lekarskich).

Chociaż decyzja o zamieszkaniu seniora w domu opieki bywa emocjonalnie trudna, po uważnym przeanalizowaniu może okazać się dobrym rozwiązaniem, zarówno dla seniora, jak i opiekującej się nim rodziny.

Ekspert pracujący w Domu Seniora Harmonia podkreśla: „Warto uzmysłowić sobie, że decyzja o zamieszkaniu członka rodziny w domu seniora nie oznacza, że go nie kochamy. Kochamy i jesteśmy zwykłymi ludźmi o ograniczonych możliwościach fizycznych i psychicznych. Pobyt seniora w domu opieki może być rozwiązaniem wynikającym z odpowiedzialności, jaką bierzemy za siebie i innychJeśli mieszkamy daleko od swojego bliskiego, na przykład poza Polską, będziemy spokojniejsi, wiedząc, że nie jest on samotny, tylko przebywa w bezpiecznym miejscu”.

Jak przekonać seniora do zamieszkania w domu opieki?

Jeżeli w domu opieki ma zamieszkać senior, który jest temu przeciwny, warto, by pierwszym krokiem było ugruntowanie decyzji w nas samych. Nasza stabilność emocjonalna może pomóc seniorowi w spokojnym przemyśleniu tej decyzji.

Po drugie, trzeba ze starszą osobą porozmawiać, przedstawić sytuację opiekunów oraz wskazać na korzyści płynące z profesjonalnie zorganizowanej prywatnej opieki nad osobami starszymi. Zdarza się, że początkowo niechętny pomysłowi senior, po doświadczeniu dobrej atmosfery i troski, chwali sobie pomysł, któremu wcześniej był przeciwny.

Można również umówić się na „wizytę zapoznawczą” (kilkugodzinną lub kilkudniową), w trakcie której senior będzie mógł oswoić się z nowym miejscem. Prywatne domy opieki są otwarte na taką możliwość, chętnie zapoznają seniora i jego rodzinę z luksusowymi warunkami, jakie w nich panują, a także z możliwościami, które senior zyska dzięki przeprowadzce. 

Co trzeba zabrać do domu opieki?

Wymogi praktyczne zależą zarówno od formy opieki, na którą się decydujemy (pobyty codzienne, pobyt krótkoterminowy, pobyt stały), jak i od konkretnego domu. Jednak w ogólnym zarysie potrzebne są:

  • dokumenty (dowód tożsamości, dokumentacja medyczna),
  • leki (wraz z „rozpiską” jak je zażywać),
  • artykuły higieniczne (ulubiona marka mydła czy szamponu, maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, klej do protez zębowych, pieluchy),
  • odzież i obuwie (kapcie, piżamy, ubrania dzienne),
  • przedmioty codziennego użytku (okulary, aparaty słuchowe, balkoniki).

Jakie są korzyści z zamieszkania bliskiej osoby w prywatnym domu opieki ?

Warto uzmysłowić sobie, że zamieszkanie starszej osoby w dobrym domu opieki może przynieść korzyść zarówno jej samej, jak i całej rodzinie.

Senior regularnie przyjmujący leki, zachowujący odpowiednią dietę, systematycznie rehabilitowany i cieszący się towarzystwem innych osób, może „odżyć” w sposób zdumiewający otoczenie, doświadczając radości i pokoju serca w jesieni życia. Rodzina ma świadomość, że senior przebywa pod dobrą opieką, jest bezpieczny, a  jego potrzeby są zaspokojone. Czas odwiedzin pozostaje okazją do umacniania wzajemnej więzi, rozmów i wspomnień, przyjemnego, prostego bycia razem.

Jeżeli senior jest osobą leżącą, pozbawioną świadomości, rodzina może żywić uzasadnioną nadzieję, że fachowa opieka przynosi mu ulgę. Pensjonariusz traktowany jest w sposób godny, a bliscy nie muszą się bezustannie o niego martwić. Każdy mieszkaniec prywatnego domu seniora może liczyć na troskę i zainteresowanie ze strony opiekujących się nim osób.

Źródło: Artykuł sponsorowany