Słoiki na przetwory do wyparzania. 4 sposoby wyparzania słoików

Jak przygotować słoiki na przetwory? Wyparzanie słoików na 4 sposoby

Jak wyparzać słoiki? Mamy 4 sprawdzone sposoby, które pomogą w usunięciu szkodliwych drobnoustrojów ze słoików i zapewnią trwałość naszym przetworom. Sprawdź jak wyparzać słoiki we wrzątku, w piekarniku, w mikrofalówce oraz w zmywarce!

Słoiki — idealne opakowanie wielorazowego użytku

Szklane słoiki towarzyszą nam od dziesięcioleci. Przechowujemy w nich przetwory owocowe i warzywne, mięso i gotowe dania, ale także suche produkty takie jak suszone grzyby, mąka, kasza, ryż lub makaron. Słoiki nie wchłaniają zapachów, są odporne na wysoką temperaturę i co ważne, możemy wykorzystywać je wielokrotnie. Dlatego kiedy kupujemy produkty w słoikach, warto zachować te opakowania i ponownie je użyć na przykład do przechowywania domowych przetworów. 

Jak przygotować słoiki na przetwory? 

Aby przechowywać przetwory w słoikach, musimy wcześniej odpowiednio przygotować te szklane opakowania. Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy słoiki nie są uszkodzone — pęknięte, wyszczerbione lub ubite. To ważne, ponieważ uszkodzony słoik nie zapewnia szczelnego zamknięcia, a gdy niespodziewanie pęknie nam w rękach, możemy się pokaleczyć.

Sprawdź, jak zrobić kompot do słoików na zimę

Przed wykorzystaniem słoików do przetworów musimy je dokładnie umyć od wewnątrz i na zewnątrz. Warto także usunąć naklejki ze słoików, aby nasze przetwory ładnie się prezentowały. Jednak najważniejszą rzeczą jest wyparzenie słoików i zakrętek. Dzięki temu zapewnimy trwałość przetworom. WAŻNE! Do przetworów warto używać nowych zakrętek, które zapewnią szczelne zamknięcie słoików.

Przed wyparzaniem słoiki musimy dokładnie wymyć
Przed wyparzaniem słoiki musimy dokładnie wymyć / Fot. Canva.com

Jak wyparzać słoiki?

WAŻNE! Słoiki i nakrętki wyparzamy oddzielnie! Istnieje kilka metod wyparzania słoików — każda ma jeden cel — usunięcie jak największej liczby drobnoustrojów, które mogą powodować pojawienie się pleśni lub zgnilizny w przetworach. Jeżeli dżem lub leczo w słoiku są spleśniałe, musimy je wyrzucić! Jedzenie takich produktów jest niebezpieczne dla zdrowia!  

Sprawdź, jak zrobić truskawki do słoików

Jak wyparzać słoiki we wrzątku?

Wyparzanie słoików we wrzątku to tradycyjna metoda przygotowania pojemników na przetwory. Wymyte słoiki wstawiamy do dużej miski lub komory kuchennego zlewu z zatkanym odpływem. Gotujemy dużą ilość wody i wrzątkiem zalewamy słoiki. Zostawiamy do przestygnięcia i wylewamy pozostałą wodę. Ostawiamy do góry dnem do wyschnięcia.

Słoiki możemy także wygotować we wrzątku. Wstawiamy je do garnka, zalewamy wodą, którą doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy ok. 10 minut, odlewamy wodę, a słoiki zostawiamy do ostygnięcia i wyschnięcia. Ta metoda jest najlepsza do wyparzania zakrętek.

Wyparzanie słoików w piekarniku

Dokładnie wymyte słoiki bez nakrętek wstawiamy do zimnego piekarnika. Następnie nastawiamy termostat na 100 stopni Celsjusza i włączamy grzałkę. Słoiki “wypiekamy” ok. 20 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i zostawiamy słoiki do ostygnięcia.

Jak wyparzać słoiki w zmywarce

Czyste słoiki układamy w zmywarce — oddzielnie szkło i zakrętki. Nie dodajemy środka myjącego! Włączmy program 75 st C. Po zakończonym cyklu mycia słoiki przelewamy wrzątkiem i osuszamy.

Słoiki możemy wyparzyć w zmywarce - włączamy program 75 st C, bez detergentu
Słoiki możemy wyparzyć w zmywarce – włączamy program 75 st. C, bez detergentu / Fot. Canva.com

Jak wyparzać słoiki w mikrofalówce

Do wymytych wcześniej słoików wlewamy odrobinę wody i wstawiamy je do kuchenki mikrofalowej bez zakrętek! Podgrzewamy słoiki przez 3 minuty na najwyższej mocy. Gorące ostrożnie wyjmujemy z mikrofalówki i wylewamy resztki wody. Pozostawiamy do wyschnięcia.

Jakie przetwory na zimę możemy przechowywać w słoikach? 

Słoiki to idealne pojemniki do przechowywania większości przetworów. Są to m.in. kompoty, marynowane grzyby (rydze, maślaki, opieńki, kurki, podgrzybki) i warzywa, kiszonki (kiszone ogórki, pomidory, czosnek, rzodkiewka), dżemy i powidła, soki, galaretki owocowe, leczo, a także bigos i dania mięsne.

Przetwory z moreli i śliwek w słoikach
Przetwory z moreli i śliwek w słoikach / Fot. Canva.com

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *