Kwitnące pelargonie

Jak rozmnażać pelargonie ze starych roślin?

Pelargonie, nazywane też krakowiakami, to bez wątpienia królowe polskich balkonów i tarasów. Najczęściej traktowane są jako rośliny trudne do rozmnożenia w warunkach domowych, dlatego przeważnie co roku kupujemy nowe rozsady. Okazuje się, że te piękne rośliny doniczkowe można jednak pozyskać na własną ręką. Poradzimy, jak rozmnażać pelargonie ze starych roślin. 

Jak rozmnażać pelargonie ze starych roślin?

Pelargonie dostępne są w całej gamie odmian – tradycyjne odmiany krzewiaste tzw. krakowiaki, a także wiszące, o kwiatach jednokolorowych lub wielobarwnych, pustych lub pełnych. Często zdarza się, że kupimy tak piękną pelargonię, że chcielibyśmy, aby zdobiła nasz balkon lub taras również w kolejnym sezonie. Dlatego warto podjąć próbę rozmnożenia takiej rośliny w warunkach domowych. Nie potrzebujemy do tego specjalnego wyposażenia, wystarczy jedynie trochę cierpliwości. 

Sprawdź: Jak dbać o fiołki afrykańskie

Jak przygotować sadzonki pelargonii 

  1. Ze starej rośliny ucinamy pędy długości 6-10 cm z dwiema parami liści i zdrowym wierzchołkiem wzrostu. Pozostałe liście, a także kwiaty lub pąki obcinamy. 
  2. Sadzonki wstawiamy do letniej wody i na kilka godzin zostawiamy na parapecie.
  3. Następnie na ok. tydzień pozostawiamy w ciepłym miejscu, aż roślinki wypuszczą pierwsze korzenie. 
  4. Następnie sadzimy je do skrzynek lub niewielkich pojemników (np. po jogurcie) z piaszczystą ziemią. 
  5. Rośliny ustawiamy w jasnym, lecz nie nasłonecznionym miejscu i umiarkowanie podlewamy. Sadzonki najlepiej ukorzeniają się w temperaturze 25°C.
  6. Po ukorzenieniu się młode rośliny przesadzamy do doniczek z żyzną ziemią i co 10 dni zasilamy roztworem nawozów wieloskładnikowych.

Kiedy szczepić pelargonie?

Pelargonie z sadzonek wierzchołkowych rozmnażamy przede wszystkim wczesną wiosną – w lutym albo w marcu, wówczas roślina zakwitnie jeszcze w tym samym sezonie. Pelargonie możemy rozmnażać także późnym latem, ale wtedy na efekty w postaci kwiatów musimy czekać do kolejnego lata. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *