Jak zabezpieczyć transakcję online

Jak skutecznie zabezpieczyć transakcje płatności online?

Zakupy internetowe i płatności online to wygodna i bardzo popularna w ostatnim czasie opcja. Jednak podczas dokonywania takich transakcji trzeba mieć się na baczności, bo cyberprzestępcy nie próżnują i wciąż szukają coraz to nowszych sposobów na przejęcie środków z cudzego konta. Dlatego warto posiąść wiedzę odnoście do tego, jak zabezpieczyć transakcje online.

Weryfikacja płatnika i zaufane instytucje płatnicze 

Jeszcze do niedawna, aby mieć pewność, że płatność jest dokonywana na właściwej stronie, wystarczyło sprawdzić, czy adres strony zaczyna się od https oraz czy znajduje się przy nim kłódka. Jednak obecnie taka weryfikacja to zbyt mało, bo cyberprzestępcy często podszywają się pod stronę banku. A to oznacza, że wiele osób nie widzi nieprawidłowości i przystępuje do logowania. Aby nie popełnić błędu, który może kosztować utratę dużej sumy gotówki, powinno się kliknąć w kłódkę i sprawdzić, czy certyfikat na pewno został wystawiony dla banku, a nie dla nieznanej firmy… Płatności online przede wszystkim dokonywane są przez banki, ale mogą to być też inne podmioty licencjonowane. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy sprawdzić, czy dana firma znajduje się w rejestrze prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. 

Bezpieczeństwo transakcji 

Instytucie płatnicze, takie jak banki, które każdego dnia realizują ogromną ilość transakcji, gromadzą dane, na podstawie których tworzone są analizy i schematy, umożliwiające wykrycie próby wyłudzenia pieniędzy. Ale rozwagą powinna się wykazać też osoba, które dokonuje płatności przez internet. Oznacza to, że nie powinno się dokonywać transakcji, korzystając z publicznego hotspotu, który jest szczególnie narażony na atak cyberprzestępców, a także nie powinno wpisywać się numeru karty płatniczej na „podejrzanych stronach”. A do takich należą m.in. te z treściami dla dorosłych czy z nielegalnym oprogramowaniem. 

Dokonując transakcji internetowych, należy być ostrożnym, pamiętać o powyższych radach i w przypadku kopiowania numeru konta sprawdzić jego poprawność. Wszakże złośliwe oprogramowania potrafią zmienić cyfry. 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *