Wędzenie kiełbasy w wędzarni

Jak stosować dym wędzarniczy w płynie?

We współczesnym przemyśle spożywczym korzysta się z różnych dodatków do żywności mających na celu podnieść ich atrakcyjność dla konsumentów. Jednym z nich jest aromat dymu wędzarniczego, będący alternatywą dla tradycyjnego wędzenia produktów.

Dym wędzarniczy w płynie to rodzaj aromatu spożywczego powszechnie wykorzystywanego w produkcji żywności, zwłaszcza w wytwarzaniu wędlin czy kiełbas, ale też hamburgerów, sosów, marynat i serów wędzonych. Jak się go stosuje?

Jak powstaje aromat dymu wędzarniczego w płynie?

Wędzarniczy dym w płynie jest pozyskiwany na drodze suchej destylacji z różnych gatunków drewna, takich jak dąb, olcha, buk, hikora, jesion, jabłoń i wiele innych. Drewno jest rozdrabniane, następnie suszone do poziomu około 10% zawartości wody.

W kolejnym kroku drewno jest poddawane rozkładowi termicznemu, w trakcie którego powstaje płyn wędzarniczy, który jest przetwarzany. Gotowy produkt zawiera aromat dymny oraz wodę lub olej. Jego zastosowanie w przemyśle spożywczym pozwala uzyskać konkretny aromat i barwę, podbijając walory zapachowe i wizualne produktu spożywczego.

Różnica między tradycyjnym procesem wędzenia, a zastosowaniem ekstraktu dymu wędzarniczego jest taka, że te drugie rozwiązanie jest zdrowsze, gdyż w procesie wytwarzania zostają z niego usunięte szkodliwe substancje.

Aromat dymu wędzarniczego nie zawiera też niebezpiecznych substancji, takich jak  wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne WWA, w tym szczególnie szkodliwy benzo-a-piren, a także formaldehyd, aldehyd mrówkowy, fenole, metanol, kwas mrówkowy i octowy.

Zobacz: Dym wędzarniczy w płynie – jak jest wytwarzany?

Jak stosuje się naturalne aromaty wędzarnicze w płynie?

Dym wędzarniczy w formie płynnej stosuje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz produktu spożywczego poprzez:

  • zanurzenie produktu na kilka minut w roztworze płynu wędzarniczego,
  • posmarowanie mięsa roztworem przy pomocy pędzelka przed obróbką cieplną,
  • nastrzyk mięsa przez dodanie do solanki lub marynaty płynnego dymu wędzarniczego.

W ten sposób można uzyskać efekt, jak po kilku godzinach wędzenia w wędzarni, i to bez utraty masy mięsa. To duża oszczędność czasu i pieniędzy.

Jest też bezpieczniejsze, gdyż nieprawidłowo przeprowadzone wędzenie nasyca mięso szkodliwymi związkami rakotwórczymi. W przypadku stosowania płynnego aromatu dymu wędzarniczego nie ma takiego ryzyka.

Dym w płynie wykazuje właściwości antybakteryjne, a ponadto poprawia smak i zapach w identycznym stopniu jak tradycyjny proces wędzenia. Nie jest szkodliwy dla człowieka, a może znacząco poprawić smak wędlin, kiełbas, serów czy innych produktów.

Jest to też produkt odpowiedni dla wegan, którzy chcą uzyskać wege odpowiedniki mięsnych przysmaków. Naturalny aromat dymu wędzarniczego w płynie to doskonała alternatywa dla wędzenia. Jest to szybsza, bardziej oszczędna i zdrowsza metoda na poprawę smaku i aromatu produktów mięsnych.

GBD Aromaty oferuje wysokiej jakości naturalne aromaty spożywcze, w tym aromat dymu wędzarniczego w płynie. Z powodzeniem wykorzystuje się je do poprawiania i wzmacniania smaku produktów bez pogarszania ich jakości.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *