Kalia, znana też jako cantedeskia, uprawiana w doniczce

Jak uprawiać kalie w doniczce? Uprawa cantedeskii krok po kroku

Kalia, znana także jako cantedeskia, to przepiękny kwiat doniczkowy, pochodzący z Afryki, który z powodzeniem można uprawiać w domu. Doniczka z kwitnąca kalią ozdobi każde pomieszczenie – mieszkanie, biuro i salon sklepowy lub fryzjerski. Sprawdź, jak uprawiać kalie w doniczce!

Cantedeskia etiopska (Zantedeschia aethiopica), powszechnie znana jako kalla lub kalia, to kwiat cięty, dawniej często uprawiany także w doniczkach. Aktualnie wraca do łask jako kwitnąca roślina doniczkowa. Umiejętnie pielęgnowana kalia zakwita co roku zimą.Kalie zwykle kwitną na biało, są jednak odmiany o kwiatach różowych, bordowych lub żółtych.

Jak uprawiać kalie w doniczce?

Kalie w doniczce najlepiej kupić w kwiaciarni lub centrum ogrodniczym. 

Ile światła potrzebują kalie

Potrzebuje miejsca jasnego, lecz nie pełnego słońca. Roślina w lecie z powodzeniem może stać na balkonie lub tarasie, jednak musimy zapewnić jej osłonę przed bezpośrednim nasłonecznieniem. 

Jak przygotować kalię do kwitnienia?

Kalie w doniczkach kwitną od grudnia do kwietnia. Natomiast rośliny w gruncie od czerwca. Po kwitnieniu roślina przechodzi w stan spoczynku, który trwa dwa ok. miesiące.

Jesienią i zimą, gdy roślina przygotowuje się do kwitnienia, trzeba jej zapewnić chłodne miejsce (ok. 10°C). W przypadku uprawy w domu bulwy przechowujemy od października do listopada w chłodnym pomieszczeniu. Na początku grudnia przenosimy roślinę w jasne miejsce i zaczynamy stopniowo podlewać. W naszych warunkach roślina musi pozostać w pomieszczeniach aż do maja, gdy temperatura na zewnątrz będzie wystarczająco wysoka, można donice wystawić na zewnątrz.

Podlewanie kalii

Latem, w miarę pojawiania się nowych liści, podlewamy roślinę coraz obficiej, aż do przekwitnięcia. Po kwitnieniu cantedeskie zasusza się, aby mogła przejść okres spoczynku. W styczniu wznawiamy stopniowo podlewanie. 

Nawożenie cantedeskii

W okresie wzrostu oraz kwitnienia nawozimy kalie co 2 tygodnie rozcieńczonym, przefermentowanym nawozem kurzym lub biohumusem, albo roztworem nawozów mineralnych.

Biała kalia
Biała kalia

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.