Urządzanie niewielkich pomieszczeń, które muszą być jak najbardziej funkcjonalne to prawdziwe wyzwanie. Jednym z najtrudniejszych do zaaranżowania jest kuchnia, w której na co dzień spędzamy sporo czasu, przygotowujemy i często również jemy posiłki z całą rodziną. Jeśli chcemy mieć pewność, że wnętrze zostanie urządzone nie tylko w sposób praktyczny, ale także stylowy, warto zaangażować do pomocy biuro projektowe. Choć może się wydawać, że z tego typu usług korzystają zwykle posiadacze domów i apartamentów, w praktyce, właściciele niewielkich mieszkań stoją przed znacznie większym wyzwaniem i znacznie częściej potrzebują pomocy. O czym zatem należy pamiętać podczas urządzania małej kuchni?
Spis treści
Podstawowe zasady związane z aranżacją niewielkich pomieszczeń
W wielu mieszkaniach pojawia się ten sam problem – kuchnia jest nieproporcjonalnie mała w porównaniu do innych pomieszczeń. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na irytację za każdym razem gdy chcemy przygotować posiłek. Dobre biuro projektowe zadba o to, aby pomieszczenia zostało zaaranżowane w sposób wydobywający z wnętrza maksimum funkcjonalności. Na początek warto wdrożyć podstawowe zasady.
- W niewielkich pomieszczeniach najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na jasne barwy. Podstawą będą zatem meble np. o białych lub kremowych frontach. To samo tyczy się podłogi oraz ścian. Dzięki temu optycznie powiększymy wnętrze.
- Meble powinny zostać umieszczone w jednej linii, w ten sposób zyskamy wrażenie lepszego uporządkowania przestrzeni. Jeśli kuchnia jest wyjątkowo wąska, najlepiej ustawić szafki w ciągu po jednej stronie. W przypadku pomieszczeń w kształcie kwadratu lub prostokąta, sprawdzi się ustawienie w literę L.
- Aby zmieścić wszystkie przybory kuchenne, dobrym rozwiązaniem będzie zabudowa sięgająca sufitu. Nie warto eksponować zbyt wielu akcesoriów na wierzchu, gdyż szybko możemy zagracić przestrzeń, a tym samym jeszcze bardziej ją zmniejszyć.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Biuro projektowe pomoże nam w zagospodarowaniu każdej wolnej przestrzeni. Dużym problemem jest zwykle wnęka między ścianą a szafką. Aby ją wypełnić, możemy zdecydować się na wysuwaną półkę, która będzie stanowić dodatkową przestrzeń do przechowywania np. artykułów spożywczych. Co ze stołem? Niestety w większości przypadków nie ma możliwości wstawienia pełnowymiarowego mebla. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie blat, który w ciągu jest przytwierdzony do ściany, zaś podczas posiłku rozkładany. Inną opcją jest przedłużenie blatu kuchennego i wstawienie pod niego niewielkich krzeseł lub stworzenie lady, pod którą ustawimy hokery.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Studio Wnętrz ISON z Poznania.