Bateria zlewozmywakowa w kuchni

Jak wybrać najlepszą baterię kuchenną?

Obecnie w sklepach z armaturą oraz z elementami wyposażenia kuchni dostępnych jest bardzo dużo rodzajów baterii kuchennych. Różnią się one między sobą nie tylko sposobem budowy czy materiałami, z których są wykonane, ale również funkcjonalnością oraz sposobem montażu. W artykule przedstawiamy podstawowe rodzaje baterii kuchennych, wskazujemy, jakie mogą mieć one funkcje oraz podpowiadamy, w jaki sposób powinno się wybrać odpowiednią baterię kuchenną, tak żeby na pewno być z niej w pełni zadowolonym.

Od czego zacząć wybór odpowiedniej baterii kuchennej?

Wybór nie tylko konkretnego modelu, ale również konkretnego rodzaju baterii kuchennej może być trudny dla każdego. W ostatnich latach w sklepach pojawiło się bowiem naprawdę dużo możliwości i dla klientów, którzy nie mają zbyt szerokiej wiedzy na temat armatury kuchennej i łazienkowej, wybranie odpowiedniego typu baterii może być bardzo trudne. Wybierając odpowiednią do swoich potrzeb baterię kuchenną możemy wziąć pod uwagę jej funkcjonalność lub jej estetykę, czyli wygląd zewnętrzny. Istotny jednak będzie także sposób jej montażu przy zlewozmywaku w kuchni. Czołowo producenci armatury kuchennej posiadają w swoich ofertach naprawdę dużo rodzajów i modeli baterii kuchennych, które mogą mieć różną funkcjonalność. Na tego typu elementach aranżacji kuchni nie ma jednak co oszczędzać. Pamiętajmy, że bateria kuchenna jest stosunkowo często eksploatowana, powinna więc być na pewno wykonana z wytrzymałych materiałów i być w pełni funkcjonalna.

Jakie są rodzaje baterii kuchennych?

Podstawowym rozróżnieniem baterii kuchennych na rodzaje jest ich podział ze względu na sposób montażu. Wyróżnia się baterie kuchenne stojące oraz baterie kuchenne naścienne. Baterie stojące (inaczej nazywane także bateriami sztorcowymi) wychodzą z blatu lub z krawędzi zlewozmywaka, a cała instalacja wodociągowa i kanalizacyjna jest poprowadzona pod zlewem. Baterie ścienne z kolei są montowane na ścianie.  Takie baterie są stosowane dużo rzadziej, ponieważ są trudniejsze  w montażu, wymagają po prostu znacznie większej precyzji i jednocześnie można to zrobić tylko przed położeniem jeszcze na ścianie glazury.

Wskazany wyżej podział baterii kuchennych jest podstawowy, jednak istnieją także inne wyróżnienia na rodzaje baterii kuchennych. Jednym z podstawowych jest podział ze względu na ilość uchwytów do ustalania temperatury wody. Mamy do wyboru baterie jedno- lub dwuuchwytowe. W ostatnich latach popularniejsze są jednak baterie jednouchwytowe, ponieważ pozwalają na większą oszczędność zużywania wody. Ustawianie jej odpowiedniej temperatury z wykorzystaniem dwóch uchwytów zajmuje bowiem znacznie więcej czasu.

Jaki wybrać typ i wysokość wylewki baterii kuchennej?

Wybierając odpowiednią baterię kuchenną warto jest zwrócić uwagę na to, jaki ma typ i wysokość wylewki.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu online AGD Smart, w którym jest dostępna także armatura kuchenna i armatura łazienkowa: „Wybrana bateria kuchenna musi być jak najbardziej funkcjonalna, dlatego też wybierając konkretny jej rodzaj i model warto jest zwrócić uwagę na rodzaj i wysokość jej wylewki. To ona w największym stopniu decyduje o zasięgu i funkcjonalności baterii zlewozmywakowej. W obecnie sprzedawanych w sklepach bateriach kuchennych zastosowane mogą być różne rodzaje wylewki, zarówno ruchome, jak i nieruchome. Najczęściej jednak klienci szukając baterię do wykańczanej przez siebie kuchni wybierają takie, które mają wysoką, elastyczną wylewkę, którą dodatkowo można jeszcze wyciągnąć. Dzięki temu ma się możliwość nie tylko łatwiejszego umycia warzyw czy owoców, ale również np. wlania wody do wysokiego, niemieszczącego się w zlewozmywaku naczynia”.

Jakie dodatki powinna mieć dobra bateria kuchenna?

Wybierając dla siebie odpowiednią baterie kuchenną koniecznie należy także sprawdzić inne jej funkcje oraz umieszczone w niej akcesoria i dodatki. Od kilku już lat większość dostępnych w sklepach baterii kuchennych ma umieszczone w wylewkach perlatory, czyli proste wkładki, które napowietrzają przechodzącą przez nie wodę, zwiększając dzięki temu jej objętość. To sprawia, że zmniejsza się zużycie wody.

Przydatną funkcją w bateriach kuchennych jest także możliwość zmiany rodzaju strumienia wody. Podstawowym zawsze jest strumień prosty. W nowoczesnych bateriach kuchennych można go jednak zmienić na natrysk. W tym celu wystarczy tylko wcisnąć znajdujący się na wyjmowanej wylewce baterii przycisk.

Źródło: Artykuł sponsorowany