Proces wyceny nieruchomości

Jak wycenić nieruchomość?

Wycena nieruchomości to jedna z najważniejszych czynności jakie należy wykonać w związku ze sprzedażą domu lub mieszkania. W tym procesie nie ma miejsca na emocje, które najczęściej powodują zbyt wysokie oszacowanie wartości, co zazwyczaj przekłada się na trudności ze sprzedażą i wydłużenie czasu.

Trafna wycena stanowi wypadkową znajomości rynku nieruchomości, obecnie panujących na nim trendów, typu budownictwa, wartości lokalizacji, cen oraz kosztów związanych z remontem i wykończeniem. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, samodzielna wycena może być problematyczna, gdyż będzie wymagała zgłębienia tematyki i poświęcenia sporej ilości czasu na zdobycie wszystkich informacji. Co jednak warto wiedzieć na ten temat?

Od czego zacząć wycenę?

Wiele osób zaczyna od porównania ofert podobnych domów lub mieszkań, znajdujących się na popularnych portalach ogłoszeniowych. W ten sposób jesteśmy w stanie dowiedzieć się jaka jest średnia cena ofertowa. Niestety, w większości przypadków ceny są mocno zawyżone i odbiegają od realiów panujących na rynku. Wycena nieruchomości pod kątem ceny ofertowej to duże wyzwanie. Kluczem jest znalezienie kompromisu, gdyż zbyt wysoka kwota odstraszy potencjalnych kupców, którzy mają ustalony budżet, pomimo tego, że jesteśmy skłonni do ewentualnych negocjacji.

Największe zainteresowanie pojawia się tuż po dodaniu ogłoszenia. Jeśli jednak kwota nie została ustalona poprawnie, większość potencjalnie zainteresowanych od razu odrzuci ofertę. Tym samym, wraz z upływem czasu właściciel decyduje się na obniżenie ceny. Cały proces może się powtarzać, aż w końcu cena ofertowa spadnie poniżej rynkowej. Co w tej sytuacji?

  • Wycena nieruchomości dokonana przez specjalistę opiera się nie tylko na znajomości tendencji panujących na rynku, ale również cen transakcyjnych, czyli tych, po których mieszkania i domy faktycznie są sprzedawane. Jest to niezwykle cenna wiedza, praktycznie niedostępna dla osób niezwiązanych z branżą. Dzięki temu agent jest w stanie przedstawić propozycję, konkurencyjną na tle innych, a jednocześnie dopasowaną do realiów. To z kolei przekłada się na znacznie szybszą sprzedaż nieruchomości.

Co należy wziąć pod uwagę podczas wyceny domu lub mieszkania?

Przy nowych obiektach, bierze się pod uwagę standard wykończenia. Właściciele nieruchomości bardzo często kierują się tylko tym w jakim stanie jest dany dom lub mieszkanie. To właśnie on tworzy ogólne wrażenie, które odgrywa bardzo istotną rolę podczas pierwszego oglądania wnętrza przez potencjalnego kupca. Z tego względu warto zawczasu odpowiednio przygotować całość. Czasem niewielkie ulepszenia mogą wpłynąć na zwiększenie wartości. W tej kwestii również warto skorzystać z pomocy specjalistów. Jakie aspekty mają jeszcze znaczenie?

  • Lokalizacja – wycena nieruchomości zawsze uwzględnia tę kwestię, gdyż odgrywa ona bardzo istotną rolę w procesie wyznaczania ceny. Znaczenie ma nie tylko sama dzielnica, ale również ulica oraz sąsiedztwo, a ponadto położenie lokalu (północ, południe, wschód, zachód) i widoki z okien.
  • Typ budownictwa – cena za metr kwadratowy różni się w przypadku budynku z tzw. wielkiej płyty, kamienicy czy obiektu powstałego po 2000 roku. Osobną kwestią są nieruchomości z rynku pierwotnego.
  • Koszty remontu i wykończenia – wycena nieruchomości musi uwzględniać również dodatkowe koszty jakie poniesie kupujący w związku z koniecznością przeprowadzenia remontu. Specjaliści mają szczegółową wiedzę na temat średnich stawek prac, dlatego są w stanie dokonać dokładnych wyliczeń.

Jednym z największych błędów popełnianych przez sprzedających jest kierowanie się ceną, którą sami zapłacili w przeszłości za nieruchomość oraz chęć uzyskania kwoty, która jest im potrzebna w tym momencie. Nie warto także kierować się opiniami znajomych, ani obecnymi kosztami budowy.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *