Jak zabezpieczyć lawendę na zimę

Piękne i cudownie pachnące kwiaty lawendy coraz częściej cieszą nasze oczy i nowy w parkach, ogrodach oraz na tarasach i balkonach. Po zakończonym sezonie letnim warto zadbać o przygotowanie lawendy do okresu jesienno-zimowych chłodów, aby w kolejnym sezonie znów cieszyć się tą wspaniałą rośliną. Oto kilka porad, jak właściwie zabezpieczyć lawendę na zimę.

Jak zabezpieczyć lawendę na zimę

Jak wiadomo, lawenda jest rośliną ciepłolubną, pochodzącą z południa Europy. Dlatego rośliny sadzone w Polsce potrzebują dodatkowego zabezpieczenia przed zimą. Na wytrzymałość roślin na śnieg i mróz ma wpływ wiele czynników – przede wszystkim ich odmiana, wiek, stanowisko w ogrodzie, region Polski. Hidcote Blue jest najwytrzymalszą odmianą lawendy jeśli chodzi o mróz (do -30 st. C)  jednak znaczenie mają tutaj warstwa pokrywy śnieżnej, siła wiatru i wilgotność powietrza.

Jak zabezpieczyć lawendę na zimę

Najmniejszy problem stanowią rośliny w niewielkich donicach. Takie okazy po obcięciu przekwitłych kwiatostanów należy wnieść do chłodnego pomieszczenia, gdzie roślina spokojnie przezimuje. Oczywiście trzeba ją podleć, jednak znacznie rzadziej niż w okresie wegetacyjnym.

Rośliny w dużych pojemnikach, których nie można schować w pomieszczeniach, należy przy nasadzie pędów obsypać ziemią lub trocinami i razem z donicami okryć białą agrowłókniną. Następnie przykryć np. słomą.

Podobnie postępujemy w przypadku roślin rosnących w gruncie. Kopczykujemy je, następnie okrywamy agrowłókniną i przykrywamy słomą, zeschłymi liśćmi lub trocinami.

Ważne!

Absolutnie jesienią nie wolno używać nawozów azotowych! Wpływają one na przyspieszenie wzrostu zielonej części rośliny, a w naszym przypadku chodzi i „uśpienie” rośliny przed zimą. Lawenda jest także wrażliwa na mocne przycinanie, dlatego jesienią nie wykonujemy dużego cięcia. Z tym zabiegiem należy poczekać do wiosny.

Więcej o uprawie lawendy

Ten artykuł znaleziono w Google m.in. przez zapytania:

  • lawenda zimą
  • jak przygotować lawendę na zimą
  • jak przechować lawendę zimą
  • jak zadbać o lawendę na zimę
  • jak przetrzymać lawendę przez zimę