Małe dziecko w przedszkolu - jak zapisać dziecko do przedszkola

Jak zapisać dziecko do przedszkola?

Okres przedszkolny to ważny czas w życiu dziecka. To tutaj powstają pierwsze przyjaźnie, dziecko uczy się samodzielności i funkcjonowania w grupie. Wybór odpowiedniej placówki dla dziecka jest niezwykle ważną decyzją, a zapisanie do przedszkola przebiega szybko i bezproblemowo. Malucha można zapisać do wybranej placówki przez cały rok, chociaż najlepszym momentem na decyzję jest czas, kiedy przedszkole przeprowadza rekrutację.

Po pierwsze – wybór przedszkola!

W pierwszej kolejności warto zrobić rozeznanie, co do placówek i wybrać te, które wydają się nam najkorzystniejsze. Dobrze jest zasięgnąć rady rodziców dzieci, które tam uczęszczają. Można także poszukać opinii o przedszkolu w Internecie, jak i wśród znajomych. Przed wyborem placówki dla naszego dziecka warto najpierw się do niej przejść, aby porozmawiać z dyrektorem i przyszłym wychowawcą, obejrzeć budynek i poczuć atmosferę, która w nim panuje.

“Do wyboru mamy nie tylko przedszkola publiczne, ale również te prywatne, które posiadają bogatą ofertę zajęć dodatkowych – zauważa przedstawiciel Niepublicznego Przedszkola Elfik w Sosnowcu – Co więcej, często są ukierunkowane i prowadzone w duchu idei Montessori czy edukacji daltońskiej. Większość z nich otwarta jest dłużej niż przedszkola publiczne – niektóre nawet w okresie wakacyjnym. Można do nich przyprowadzać dziecko na określone zajęcia w tygodniu, a nawet pozostawiać na wybrane godziny”.

Wybór przedszkola w dużej mierze zależy od oczekiwań rodziców wobec placówki, potrzeb rodziny czy zasobności domowego budżetu. Dobrze zastanówmy się nad jego wyborem, gdyż w podaniu do przedszkola musimy wskazać to jedno najważniejsze, na którym nam zależy w pierwszej kolejności.

Jak wygląda rekrutacja w przedszkolach?

Jeśli chcemy zapisać dziecko po raz pierwszy do przedszkola, musimy wziąć udział w rekrutacji. O miejsce w przedszkolu mają prawo ubiegać się dzieci 3-, 4- i 5-letnie. Natomiast każdy sześciolatek musi odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Na wniosek rodziców może jednak rozpocząć naukę w I klasie szkoły podstawowej. Do wielu przedszkoli niepublicznych można zapisać dziecko właściwie w dowolnym momencie. Inaczej sprawa wygląda w przypadku placówek publicznych. Aby maluch dostał się do przedszkola, należy w wyznaczonym terminie złożyć odpowiedni wniosek. W przypadku, gdy termin nam ucieknie, szanse na dostanie się dziecka do przedszkola są bardzo niskie.

Rekrutacja do przedszkoli odbywa się najczęściej poprzez rejestrację internetową. Papierowe podanie natomiast trzeba złożyć do w placówce pierwszego wyboru. Do podania należy dołączyć odpowiednie dokumenty potwierdzające spełnienie określonych kryteriów. W rekrutacji do przedszkoli publicznych pierwszeństwo mają dzieci, których rodzice osiągają niskie dochody, samotne matki, ojcowie, czy osoby w szczególnie trudnej sytuacji życiowej lub zdrowotnej. Rodzice niespełniający tych warunków bardzo często muszą szukać miejsca dla dziecka w innej placówce, nieco dalej położonej.

Decyzja o przyjęciu dziecka do niepublicznego przedszkola w Sosnowcu, nie jest podejmowana w sposób selekcyjny tak, jak w przedszkolach publicznych. O przyjęciu decyduje przede wszystkim kolejność zgłoszeń. Aby zapisać malucha do prywatnej placówki, trzeba złożyć w sekretariacie wypełniony wniosek, który zawiera podstawowe dane osobowe dziecka, jego rodziców lub opiekunów, a także szereg informacji o jego zdrowiu i indywidualnych potrzebach, np. żywieniowych. We wniosku często znajdują się również pytania o sposób wychowania dziecka, czy jego zainteresowania. Warto także wiedzieć, że rekrutacja do placówek publicznych wymaga wpłacenia jednorazowego wpisowego, które nie podlega zwrotom.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *