Zakup prezentów, przygotowanie pierników - jak zaplanować prace przed Bożym Narodzeniem?

Jak zaplanować przygotowania do Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia, aby uniknąć pracy do ostatniej chwili?

Boże Narodzenie to czas, kiedy spotykamy się w gronie rodziny i przyjaciół. Jednak zanim zasiądziemy przy wigilijnym stole, poświęcamy wiele czasu i zachodu na przygotowanie świątecznych przysmaków, prezentów i choinki. Często zdarza się, że do ostatniej chwili stoimy w kuchni nad parującymi garnkami. Alby uniknąć pracy do ostatniej chwili sprawdź, jak z głową zaplanować przygotowania do Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia.

Jak zaplanować przygotowania do Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia?

Aby Boże Narodzenie było świętem także dla pani lub pana domu, przygotowania do świąt warto wcześniej przemyśleć i zaplanować przedświąteczny rozkład zajęć, a później konsekwentnie go realizować.

O przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia i Wigilii warto pomyśleć z pewnym wyprzedzeniem. Domowe porządki, zakup ozdób choinkowych, plan wigilijnego i świątecznego menu oraz spis koniecznych produktów możemy zrobić już w połowie grudnia, a nawet wcześniej. 

Jednak zanim zaczniemy kupować świąteczne produkty spożywcze, warto sprawdzić zamrażalnik i zrobić tam sporo miejsca. Podobnie dobrze jest uporządkować spiżarkę. Będziemy tam trzymać produkty potrzebne do przygotowania świątecznych smakołyków, a także resztki po świętach, których nie możemy zmarnować.

Kiedy kupować gwiazdkowe prezenty?

O prezentach możemy myśleć przez cały rok i systematycznie gromadzić upominki, które sprawią przyjemność naszym bliskim, ale doskonała okazja na zakupy prezentów w atrakcyjnych cenach pojawia się pod koniec listopada. Wtedy co roku w tym czasie przypada Black Friday i Cyber Monday — dni, w których sklepy oferują wiele towarów w promocyjnych cenach. Trzeba jednak sprawdzić, czy sprzedający nie chcą nas naciągnąć na promocję. 

Prezenty możemy kupić nawet miesiąc przed gwiazdką
Prezenty możemy kupić nawet miesiąc przed Gwiazdką / Fot. Canva.com

Kiedy przygotowywać świąteczne potrawy?

Nie wszystkie potrawy, które podamy w czasie Wigilii, a także świątecznego obiadu musimy przyrządzać w ostatniej chwili. 

  • W pierwszych dniach grudnia (tuż po andrzejkach) zarabiamy ciasto na tradycyjny piernik dojrzewający, który pieczemy tydzień przed świętami. W tym czasie możemy upiec także drobne pierniczki i zamknąć je w szczelnym słoju z dodatkiem skórki z jabłka, aby zmiękły. 
  • Już w połowie grudnia warto zrobić pierogi i uszka do barszczu, zamrozić je i przechować do Wigilii.
  •  Nawet tydzień przed Wigilią warto zamarynować śledzie (np. w zalewie octowej, winie, soku cytrynowym i oliwie) – dzięki temu będą idealnie doprawione, miękkie i soczyste. W tym czasie trzeba też zakisić buraki na wigilijny barszcz
  • Kilka dni przed Świętami możemy ugotować bigos i również go zamrozić  — jak wiadomo, im dłużej będzie się “przegryzać”, tym będzie smaczniejszy.  
  • Dzień przed Wigilią pieczemy mięso i drób, które podamy na świąteczny obiad. Przygotowujemy też farsze do pasztecików lub krokietów i namaczamy suszone grzyby oraz fasolę. W tym czasie pieczemy także ciasto drożdżowe, ucierane, kruche oraz serniki.

Kiedy smażymy ryby na Wigilię?

Karpie i inne ryby, które smażymy lub pieczemy, przygotowujemy tuż przed podaniem na wigilijny stół — wówczas są one najsmaczniejsze. 

Sprawdź, jak usmażyć wigilijnego karpia

Kiedy ubieramy choinkę?

Kiedy ubieramy choinkę? Tradycyjnie choinkę powinniśmy ubierać 24 grudnia, czyli w wigilię Bożego Narodzenia. Jednak, aby zaoszczędzić nieco czasu, możemy ubrać ją kilka dni wcześniej (np. w weekend poprzedzający Wigilię). Ten miły obowiązek najlepiej zostawić dzieciom 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *