Lato i jesień to czas, kiedy nasze lasy są pełne grzybów. Z tych leśnych skarbów najczęściej robimy grzyby marynowane i suszone. Ale grzyby można również utrwalać w wekach (wekowanie grzybów), w postaci grzybów we własnym soku. Poradzimy, jak zrobić grzyby w słoikach – bez octu!
Spis treści
Wekowanie grzybów
Grzyby wekowane w słoikach zachowują wszystkie cechy grzybów świeżych – przede wszystkim smak i aromat. Do słoików najlepiej nadają się młode borowiki (prawdziwki), pieczarki, młode kozaki (koźlaki) i podgrzybki brunatne. Najlepiej w jednym słoiku wekować grzyby jednego gatunku – mieszanie różnych grzybów nie jest wskazane.
Jak zrobić grzyby w słoikach, bez dodatku octu
Świeżo zebrane grzyby dokładnie czyścimy i kilkakrotnie płuczemy zimną wodą, aby pozbyć się piasku i igliwia. Małe grzyby pozostawiamy w całości lub oddzielamy kapelusz od nożki, duże kroimy w paski.
Tak przygotowane grzyby wkładamy do rondla z niewielką ilością wody (tylko tyle, aby uniknąć przypalenia). Do grzybów dodajemy szczyptę soli i możemy dodać cebulę pokrojoną w piórka oraz pieprzu do smaku. Koniecznym dodatkiem jest kwas – cytrynowy (sok z cytryny) lub mlekowy (np. woda z kiszonych ogórków), który zakwasi grzyby, a dodatkowo pomoże w lepszym zakonserwowaniu przetworów.
Grzyby gotujemy w rondlu 10 – 12 minut, mieszając, aby się nie przypaliły. W czasie gotowania zbieramy ewentualne szumowiny. Gorące nakładamy do wyparzonych słoików, ok. 1 cm poniżej brzegów. Słoje natychmiast zamykmy i wstawiamy do naczynia z wodą o podobnej temperaturze do pasteryzacji. Słoiki 0,5-litrowe pasteryzujemy ok. 1 godz., natomiast litrowe – 1,5 godz.
Słoiki z grzybami przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.
Potrawy przygotowane z grzybów w wekach smakują jak te, przygotowane ze świeżych grzybów.